Turkcell ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Turkcell Aşımı Kullandıktan Sonra Mesaj Atıyorlar

242görüntüleme
Devrim
Devrim 24 Kasım 2020 23:21

Mevcut paketim 59.90 TL ben bu paketi 110 lira olarak ödüyorum. İlk aşım ücretini kendi isteğimle 24 TL 1 GB aldım. Paketimin bittiğinin mesajı gelir gelmez hemen mobil verimi kapattım, tekrar mesaj geldiğinde 24 liraya 1 GB ye tekrar yenilendiği yazıyordu fakat kullanmadığım internet yenilendi. Arıyorum müşteri hizmetlerini yok efendim neymiş mesaj internet bittikten sonra gelirmiş 27 MB kullanmışım mesajı kullandıktan sonra atıyorlar yok dijitalden kullanımı sık sık takip etmem gerekiyormuş ben niye faturalı oldum o zaman mesaj gelir gelmez kapattım mi kapattım e o zaman diyorum isterseniz dilekçe yazın benim şu an yapabileceğim bir şey yok diyor bununla ilgili gereğini yapmanızı rica ediyorum aksi halde Turkcell hakkında farklı düşünceler oturacak kafama.

Turkcell Logo
Turkcell25 Kasım 2020 07:59

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Devrim
Devrim25 Kasım 2020 08:14

Müşteri hizmetleri bu konuda yardımcı olamayacağını söylüyor 3 defa aradım. Taleplerim bölümünde ise seçenekler arasında yeni talep ekle diye bir seçeneğiniz yok. Seçtiğim her seçenek beni başka yere yönlendirdi.

Turkcell Logo
Turkcell30 Kasım 2020 21:05

Değerli Müşterimiz, Paket haklarınız bittiğinde tarafınıza SMS ile bilgi verilmektedir. Kullanımın devamı halinde aşım paketleri hattınıza tanımlanmaktadır. Bu paketler tarifenizin özelliği olduğu için iptal edilememektedir. Dilerseniz aylık 9 TL karşılığında Akıllı Fatura Kampanyasına katılarak aşım paketlerinin tanımlanmasını engelleyebilirsiniz. Akıllı Fatura Kampanyası, paket bitiminden sonra veya pakete dahil olmayan kullanım yapmak istediğinizde, faturanıza ek ücret yansımaması için devreye girer. Kullanımınızı kısıtlayarak durdurur ve sizi bilgilendirir. Kampanyaya “AKILLI FATURA” yazıp 2200’a SMS göndererek katılabilirsiniz. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı çağrı merkezi kanalımızdan bize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

Devrim
Devrim30 Kasım 2020 22:41

Her şeye para alıyorsunuz ben bunu fark ettim ve benim sözleşmem biter bitmez Turkcell ile olan bağlantımı tamamen sonlandıcam. Kimseye önermiyorum sizleri.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler