18 Ekim 2018
Yorum Yap
#11044452

Turkcell Alınan Ürünlere Yeterince İlgi Gösterilmiyor

2018 yılının ortalarında siteniz üzerinden sj cam M20 aksiyon kamerası aldım. Almamın en büyük sebebi ise Turkcell garantisi altında satılıyor olması. Bütün görseller, afişler, yazılar vs... ''garantiniz biziz, bize güvenin '' gibi ibarelerden oluştuğu için ürüne herhangi bir şey olsa bile garantisi Turkcell diye bu ürünü satın aldım. Daha ilk kullanmamda teknik bir sıkıntı yaşadım ve Turkcell'e ulaşıp durumu anlattım. Kargo yönlendirdiler ve ürünü alıp tamir ettirip geri getirttiler. (Belli ki üretici firmanın servis işlemleri uzun sürüyormuş ürün biraz geç geldi ve burada Turkcell'i kabahatli bulmuyorum zaten). Ürünü teslim aldıktan kısa bir süre sonra yine bir çekim esnasında ürünün ekranından görüntü kayboldu. Toplam kamerayı 2 sefer kullandım ikisinde de problem yaşadım.


Zaten durum böyle olunca firmadan da kameradan da nefret ettim. Tekrar Turkcell ile iletişime geçip kamerayı servise göndermelerini talep ettim. Kargo firmasıyla ürünü aldırıp servise yönlendirdiler. Çok uzun bir aradan sonra ürün bana geri geldi. Paketi açıp ürüne bakamadım bile kenarda duruyordu. Turkcell'den geri dönüş yaptılar. Ürününüz tamir edilememiş ücret istiyorlar diye. Ben şaşkınlıkla karşıladım. Sonra kutuyu açıp tamir formuna bakınca kullanıcı hatası yazıp 450 TL karşılığında tamir edeceklerini yazdıklarını gördüm.


Ben ilk defa aksiyon kamerası kullanmadım ve daha önce kullandığım markayı 1 kere bile servise göndermedim. Bu markayı 2 kere kullanıp 2 kere servise göndermek ne demek? Turkcelli arayıp durumu söyledim. Kameranın üreticisiyle görüşmem gerektiğini söylediler. Servisi arayıp onlara söylemeliymişim. Veya yine servisle pazarlık etmeliymişim. O zaman ben bu ürünü niye Turkcell'den aldım? Gider o markanın satış yerinden alırdım. O zaman niye Turkcell garantisiyle diyorsunuz. Niye milleti kandırıyorsunuz?


Şunu da eklemek isterim ki; ürünü teslim aldığımda içinden hafıza kartı alınmıştı. Ürün eksik geldi. Bu durum bana asla ve asla bir alışverişte aracı firma kullanmamam gerektiğini, bu aracının Turkcell gibi bir şirket bile olsa güvenli olmadığını anlatmış oldu.

Yavuz Yavuz 344 Okunma

Cevaplar

  • Yavuz22 Ekim 2018

    Sayın yetkili. Cevabınız maalesef bir çözüm değil. Benimle görüştüğünüzü, uygulama üzerinden canlı hizmetten talebimi iletmemi söylüyorsunuz. Bende zaten o platform üzerinden yetkiliyle görüşüp bu sonuca geldim. Tekrar görüşmem bir şey ifade etmeyecektir. Ben sattığınız ürün ile alakalı sorumluluk almanızı bekliyorum. Ürünün hatasını sadece üretici firmaya değil kendinize de yüklemelisiniz. Çünkü referans firma sizsiniz ve biz müşteri olarak sizin isminiz olduğu için bu ürünlere yönleniyoruz. Turkcell den beklentim ürünün değişim/tamir/para iadesi vb... İşlemleri üretici firma karşılamıyor ise kendisiniz karşılamasıdır. Neticede ürün garanti kapsamındadır ve alındığından beri 2 kez kullanılıp 2 kez hata görmüştür, yani ayıplı maldır.

  • Turkcell Temsilcisi22 Ekim 2018

    Müşterimizin Müşteri Hizmetlerine ilettiği talebine istinaden inceleme yapılmış olup, müşterimize 06.09.2018 tarihinde bilgi verilmiştir. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Hizmet” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi18 Ekim 2018

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Hizmet” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler