Turkcell Aldığım Paket Hala Hattıma Tanımlanmadı.

Öznur Öznur4 hafta önce

Değerli Turkcell Çalışanları (053******87) numaralı hatta 12:18 Saat civarı "Canım kendim 15 GB" 55 TL yükleme yaptım gelmedi. Acaba Yükleme olacak mı? Sabahtan beri bekliyorum. Yükleme olmayacaksa paramın hesabıma tekrar gönderilmesini istiyorum. Lütfen bu konuyla ilgilenmenizi istiyorum. 55 TL az bir para değil!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Öznur 3 hafta önce

İnsanı gerçekten yıldırıyorsunuz. En kısa sürede başka hatta geçeceğim. Her şey pahalı. Kimse ilgilenmiyor bu ne! Paramı geri verin. 55 TL az değil! Haramzıkkım olsun boğazınızdangeçmesin inşallah o paralar.

profile-icon Öznur 4 hafta önce

Gönderdim. Artık ilgilenir misiniz? Ne işiniz var sizin müşterilerle ilgilenmekten başka? Bekliyorum 2 gündür.

Turkcell Logo Turkcell 4 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Belirttiğiniz hattınız ile ilgili inceleme yapılabilmesi için irtibat numaranızı da içeren imzalı dilekçe ve ödeme dekontunuzu [email protected] adresine göndermeniz durumunda memnuniyetle yardımcı olacağımızı belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

profile-icon Öznur 4 hafta önce

İlgi ve alakanız için teşekkür ediyorum. Beklemedeyim. Lütfen 55 TL az bir meblağ değil. Aldığım paketin hattıma tanımlanmasını istiyorum.

Turkcell Logo Turkcell 4 hafta önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler