Turkcell Adıma Sahte Evrakla Açılan GSM Hattı Ve Bu Hatla Alınan Telefon!

Şeyda Şeyda22 Eylül 10:57

19.09.2020 tarihinde telefonuma Turkcell'den adıma bir adet hat açıldığına dair yasal uyarı mesajı geldi. Böyle bir hat açma işlemi yapmadığım için hemen e-devlet üzerinden adıma kayıtlı GSM numaralarını kontrol ettim. 

E-devlette de bilmediğim bir Turkcell hattı olduğunu teyit edince vakit kaybetmeden Turkcell müşteri hizmetlerini aradım. Müşteri temsilcisi herhangi bir bayiiye ya da [email protected] adresine dilekçe yazmamı, eğer Turkcell bayii ne başvuru yaparsam sürecin daha hızlı ilerleyeceğini söylemeleri üzerine Turkcell bayii ne gittim. Turkcell bayiinde adıma açılan numarayla beraber bir adet cep telefonu alındığını dilekçe de kabul etmediklerini söylediler. 

Bunun üzerine müşteri hizmetlerini tekrar aradım o zaman mail atın dediler. Bunun üzerine mail attım bu maili de neden olduğunu da bahsetmeden kabul edilmediği cevabını gönderdiler. Bunun üzerine emniyette savcılığa intikal etmek üzere şikayet dilekçesi yazdım. Emniyetteki görevli memur da telefon alınan yerde kamera kayıtlar vs. Silinmesin diye siz yine Turkcell'e başvuru yapın dediler. Bunun üzerine tekrar bir Turkcell bayiine gittim orada beraber dilekçe yazıp mail ekine iliş[email protected] adresine gönderttiler. 

Bu mail adresi de yanlış diye cevap maili aldım. Bunun üzerine tekrar müşteri hizmetlerini aradım. Müşteri hizmetleri de eee o zaman dijital operatörüm uygulamasından gönderin dediler. Bende Turkcell abonesi olmadığımı bu programı kullanabilir miyim diye sordum, evet dediler. 

Bunun üzerine bu programı telefonuma indirdim. Bu programda yardım sekmesinde talepler bölümünden başvuru yapılabileceği söylendi fakat burada yeni hat açma ve hat taşıma dışında başka bir konuda başvuru yapılabilecek bir sekme bulunmamakta. 3 gündür bu uğraşlarım sonunda Turkcell beni ısrarla muhatap kabul etmemekle birlikte beni gerek müşteri hizmetlerinde gerekse bayiilerinde oyalamaktadır. 3 gündür adıma evrakta sahtecilikle düzenlenmiş bu hatla ilgili mesai harcamaktayım. Turkcell müşteri hizmetlerinden ve bayiilerinden mağdur olan benim yanımda değil de, bu sahteciliği yapanların yanında olmasından dolayı şikayetçiyim.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 23 Eylül 13:00

Değerli Müşterimiz, Müşteri hizmetlerimize yapmış olduğunuz başvurunun çözüm süreci devam etmektedir. Sonuçlanması durumunda tarafınıza bilgi verilecektir. Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz talepleriniz için bize 532'den ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 22 Eylül 10:58

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Oğuz 26 Eylül 18:33  

    Çok benzer bir sorunu biz de yaşadık, bayii onayımız olmadan hattı aktif hale getirmiş, 2000 TL'ye yakın tutarda 10 aylık fatura hesabımızdan tahsil edilmiş. Turkcell usulsüzlüğü ve suçu kabullenmeyince, Tüketici Hakları'na başvuru yaptık.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler