19 Nisan
Yorum Yap
#10355427

Turkcell Açılmış Telefon Satarak İnsan Mağduriyeti!

Turkcell'den 15.05.2016 tarihinde almış olduğum iPhone 6 cihazımın bataryası 11.04.2018 de arızalandı. Buna nazaran ben de 12.04.2018 de telefonumu Bakırköy KVK servisine götürdüm servis kaydı alacak kişi bana Telefonumun garantisinin bittiğini söyledi ben de faturamı gösterip garantisinin bitmemiş olduğunu ifade ettim. Bunun sonucunda Apple care ile görüştüm onlarda telefonu aldığım yere götürme mi söylediler. Telefonumu almış olduğum Bakırköy Has İletişim bayisine götürdüm ve aynı gün saat 13.05 de teslim ettim. Cumartesi günü telefonumun KVK ya gönderildiğine dair bir mesaj aldım Fakat KVK sitesinden baktığımda cihazımın orada olmadığını Turkcell'e gitmem gerektiğini söylediler tekrar bayiye gittim onlarda telefonun ben almadan önce açıldığı için işin uzadığını söylediler bir hafta geçti ve telefon ortada yok tam bir sorumsuzluk ve mağduriyet.

Kübra 1.118 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi25 Nisan

    Müşterimiz ile 25.04.2018 tarihinde aranarak görüşülmüştür. Müşterimize talebi hakkında bilgi verilmiştir. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Yardım” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Kübra19 Nisan

    Yardımcı olduğunuzu bilsem buraya şikayet yazmam herhalde değil mi?

  • Turkcell Temsilcisi19 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Yardım” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler