sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Turkcell 7 Gündür Taşınamayan Hat

Mert Mert23 Ekim 13:23

Geçtiğimiz cuma günü (16 Ekim) hat taşıma başvurusu yaptığım şirket kendi web sitelerinde "​numara taşıma ​işlemi yasal olarak en fazla 4 gün içerisinde tamamlanabilmektedir." yazmasına rağmen yasal sürenin tam olarak iki katı olan 8.güne doğru işlemi hala gerçekleştiremedi ve gerçekleştirecek gibi de gözükmüyor. Ne bir haber ne bir açıklama var. 

Üzerine mesaj olarak attıkları teslimat durumunu takip linki de "404 aradığınız sayfa bulunamadı" hatası vererek açılmıyor. 30 yıllık hayatım boyunca hiç kullanmadığım ve bir şans vermek istediğim bu operatöre geçiş yapmamam için ellerinden geleni yapıyorlar bir haftadır. Ben de bir vatandaşın iletişim hakkını kısıtlamak neymiş o konuda elimden geleni yapacağım yalnız bugün başlıyorum. 

işin kötüsü bu başvuru süreci devam ederken diğer operatörlere de geçemiyorsunuz öyle bir duruma sokuyorlar ki insanları birleşmiş milletler nezdinde temel hak ve özgürlükler kapsamı altında tanınan ifade ve iletişim özgürlüğü ile aleni şekilde dalga geçiyorlar.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Mert 26 Ekim 17:58

Neyin cevabı verildi çok merak ediyorum? Benimle iletişime geçen kimse olmadı kendi işimi kendim hallettim. Gönderdiğiniz sim kart elime ulaşmadı kendi işimi kendim görmesem halen numara taşıma bekliyor olacaktım işlemin 10. Gününde. Sim kartın akıbetini öğrenmek isterseniz çalıştığınız saçma sapan kurye firmasına bir sorun bakalım kart ne alemdeymiş? %100 kartı kaybettiler o yüzden geçmiyor elime kartınız.

Turkcell Logo Turkcell 26 Ekim 10:38

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz talebiniz hakkında inceleme yapılarak 22.10.2020 tarihinde konuyla ilgili tarafınıza bilgi verilmiştir. Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda bize 532'den ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 23 Ekim 13:23

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler