Turkcell ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Turkcell 4 Gündür Hizmet Alamıyorum

1.230görüntüleme
Gökhan
Gökhan 11 Kasım 2020 18:26

07.11.2020 tarihinden beri; Samsung S7 Edge ile kullanılan ******1541, Samsung A6+ ile kullanılan ******9085 ve Samsung A3(2017) ile kullanılan ******4879 hatlarımızda arama ve aranma sorunu mevcuttur. Başka operatör ve sabit hat yönünde yapılan arama ve aranmalarda da sorun devam etmektedir. 3 farklı hat, 3 farklı sim kart ve 3 farklı cihazın hepsinde aynı zamanda böyle bir sorunun oluşması, sorunun cihaz ya da sim kart kaynaklı olması ihtimalini mantık dışı bırakıyor. Söz konusu sorunu çözmek adına, kendi uğraşlarım sonucu sorunun 3G ve LTE şebeke modlarında yaşandığını, GSM (2G) şebeke modunda yaşanmadığını tespit etmiş bulunmaktayım. Ayrıca Opensignal uygulaması üzerinden tespit ettiğim kadarıyla 3 hattında bağlı olduğu baz istasyonu bilgileri Cell ıd: 33194288 lac: 60710 olarak gözükmektedir.

Bulunduğum konumda (ev) 07.11.2020 tarihi öncesi böyle bir şebeke sorunu yaşanmamıştır. Farklı konumlarda sorun yaşanmaması, söz konusu sorunun baz istasyonu kaynaklı bir sorun olduğunu neredeyse kesinleştiriyor.07.11.2020 tarihinden beri müşteri hizmetleri ile olan görüşmelerimde her seferinde ekibimiz çalışıyor, sorun çözülecek diye geçiştiriliyor. Ancak 4 koca gündür bir çözüm yok!

07.11.2020 tarihinden beri devam eden ve hâlâ çözülmemiş olan bu sorunun ivedilikle çözülmesini, bahsi geçen hatlara hizmet verilmeyen süre kadar indirim yansıtılmasını rica ederim. Halihazırda 4 gündür devam eden sorunun 24 saat içerisinde çözülmemesi halinde, söz konusu hatların tamamının sözleşmesini hizmet vermediğiniz için tek taraflı olarak fesih edeceğimi ve Hakem Heyeti'ne gideceğimi bildiririm.

Turkcell Logo
Turkcell11 Kasım 2020 18:29

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo
Turkcell13 Kasım 2020 17:23

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletişimde bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Turkcell ailesi olarak size tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. Bildirimde bulunduğunuz bölgede inceleme yapabilmemiz için Dijital Operatör uygulamamızdan Yardım>Arama Bağlantı Kontrolü>Talep İlet bölümünden detayları paylaşmanızı rica ederiz. Şikayetiniz ile ilgili son durumu "Taleplerim" bölümünden takip edebilirsiniz. turkcell.li/doindir Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler