Turkcell 28 Günlük Tarife!

Behice Behice23 Kasım 2020 14:18

1998 yılından bu yana Turkcell kullanıyoruz. Hatta maaile kullanıyoruz. Faturalı hatlarımız dışında 2 adette ön ödemeli hattımız var.

Bugün tesadüfen fark ediyoruz ki geçen ay, yani 26 Ekim 2020 tarihinde yüklemiş olduğumuz paket bugün, yani 23 Kasım 2020 tarihinde bitiyormuş. Hatta ben bu yazıyı yazarken mesaj geldi bittiğine dair. Tesadüfen fark ediyoruz dedim çünkü evvelinde yüklediğimiz paketler 30 günlük iken, ne zaman 4 hafta konusuna dönüldüğü hakkında bilgimiz dahi olmayan konu hakkında Turkcell bize bir bilgilendirme yapmamıştı. Yani bir SMS dahi göndermedi. Bir SMS sanırım Turkcell için çok büyük bir külfet olmalı. Müşteri hizmetleri ile görüştüğümde ise ki onların iddiasıdır; bilgilendirme mesajı gönderdiklerini ifade ediyorlar. Ne hikmetse her paket yüklemesi sonrasında gelen hediye Lifebox vs ıvır zıvır mesajları olmasına rağmen yalnızca paketin 28 gün olduğuna dair mesajı göremiyorum.

Sevgili Turkcell, siz bir bilgilendirme mesajını bile çok görün, ama müşteri hizmetleriniz bize "siz bizim için çok değerlisiniz efenim" vs desin. Şimdi, epi topu bir SMS bile atmaktan imtina ettiğiniz değerli! Bir müşteriniz olarak size soruyorum; Siz bu 28 gün ya da 4 hafta diyerek yaptığınız ufacık tatlı su kurnazlığınız ile yılda 12 yerine 13 paket yüklememizi mi hesap ettiniz? Peki öyleyse, buyurunuz efendim bu da benim size buradan yanıtım olsun. Şu dakikadan sonra paket yüklememizi çok bekleyeceksiniz. Hem adıma hem de aile bireylerimin adlarına kayıtlı mevcut faturalı ve ön ödemeli hatlarımızın tümünü kendi şartlarımıza daha mantıklı gelen bir başka operatöre transfer kararı vermiş bulunuyoruz.

Bu mesajı okuyan tüm Turkcell abonelerine bilgilendirmedir; Paket yüklemeleriniz belirsiz bir tarihte alınmış karar neticesinde 28 gün (4 hafta) olarak geçerliymiş. Tarafına bilgi ulaşmamış abonelerin bilgisine arz olunur.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Behice 24 Kasım 2020 15:18

Zaten 532 numaralı müşteri hizmetlerinizi aradığımı ve bir çözüm sunulmadığını ifade etmiştim. Uzun yıllar sizi tercih etmiş olmamızın sebebi, fiyatlarınız diğer operatörlerden daha yüksek olsa da çekim kalitesinin daha iyi olduğunu düşünmemizdendi. Fakat sizin ufak hesaplarınız ile bizi iyiden iyiye yolunacak kaz olarak görmeniz asıl mesele. Kısacası ifade ettiğimiz durum bundan ibarettir. Kullanmakta olduğumuz hatlarımız için diğer operatörlerin paketlerini 2 gündür inceliyorum ve elbette alternatif bir operatöre zaten geçiş yapacağız. Tüm bunları buraya yazmamdaki asıl sebep, benim gibi 28 gün konusunu henüz fark etmemiş diğer abonelerinizin de görebilmesi amacıyladır. Yoksa sizden bu konuda farklı bir geri dönüş alamayacağımın zaten farkındayım.

Turkcell Logo Turkcell 24 Kasım 2020 15:03

Değerli Müşterimiz, Öncelikle uzun yıllar iletişimde bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Turkcell ailesi olarak tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada müşterilerimizin memnuniyetini sağlamak bizim önceliğimizdir. Sizi kaybetmek istemeyiz. Paket içeriği, kullanım süresini ve tüm detayları Web sitemizden inceleyebilirsiniz https://www.turkcell.com.tr/paket-ve-tarifeler/4-5-g-hizinda/gulumseten-6-gb-paketi Yaptığımız tüm kampanyalarda amacımız müşterilerimize avantajlar sunabilmektir. Sizlerin beklentilerini göz önünde tutarak sürekli kampanyalarımızda ve tarifelerimizde güncellemeler yapıyoruz. Her kampanyamız belirli kurgular ile sunulmakta ve koşullarını sağlayan müşterilerimiz faydalanabilmek için başvuru yapabilmektedir. Hattınıza özel kampanyaları müşterilerimiz Dijital Operatör uygulamasından inceleyebilmektedir. http://turkcell.li/doindir Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 23 Kasım 2020 14:20

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler