12 Aralık 2018
Yorum Yap
#11293437

Turkcell 20 Yıllık Müşterisini Bile Önemsemiyor!

Turkcell duyarsızlığı sayesinde farklı bir operatör kullanmak zorundayım. Taahhüdüm biteceği için aylardır peşlerinde koşup uygun bir tarife arıyorum. Ki normalde onların beni arayıp bilgilendirmesi lazım. 20 yıla yakın bir zamandır aynı hattı kullanıyorum ve Turkcell e hiç yakıştıramadığım durumlar yüzünden başka operatöre geçeceğim. Yüksek fiyatlarına rağmen sadık bir müşteriydim ama müşteri kaybetme korkuları yok anladığım kadarıyla! Çağrı merkezi hiçbir şekilde yardımcı olamıyor. Sorunlar hep çözümsüz kalıyor. Az önce bir temsilci ile görüştüm ve tarifeler hakkında bilgi almak istedim ama bayiye yönlendirdi. Bu kadar basit bir bilgilendirme için bile bayiye yönlendirmek nedir ya? Yazıklar olsun.

Gurbet Gurbet 174 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi18 Aralık 2018

    Müşterimiz ile 18.12.2018 tarihinde aranarak görüşülmüştür. Müşterimize talebi hakkında bilgi verilmiştir. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Hizmet” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi12 Aralık 2018

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Hizmet” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler