11 Şubat
Yorum Yap
#11570365

Turkcell 1 GB Haftalık Ek Paket!

10.02.2019 tarihinde kullandığım paket içindeki internet bittiği için 1 GB haftalık ek internet paketi aldım. Paketi aldığım saat 15:45 olup 15:45'de aynı zamanda 1 GB'lik ek paketinizden 200 MB kaldı, üzerine 15:49 da 1 GB internetiniz bitmiştir diye mesaj geldi. Müşteri hizmetleriyle konuştuğumda 1 MB Facebook'tan bildirim geldiğini, 1 GB internet kullanımı yapıldığını belirttiler. Yapılan internet kullanımının içeriğinin ne olduğunu göremediklerini belirttiler. Kullandığım cihazda uygulama güncellemesi dahi yapılmıyor Wi-Fi ye bağlanmadan ki interneti alır almaz telefonu cebime koydum. Ne bir WhatsApp bildirimi ne bir Instagram bildirimi geldi. Varsayalım bu bildirimlerin geldiğini varsayalım 1 GB internet nasıl bitiyor. Telefonda konuştuğum müşteri hizmetleri çalışanı ısrarla video izlemişsinizdir diyor.


Tamam, varsayalım video da izledim. 2 dakikalık bir videoyu 1080p görüntü kalitesinde izlediğimiz zaman teknik olarak 1 GB internet harcaması yapmaz. Örneğin; 1 saat online oyun oynuyorum (PUBG) ve 1 GB internet gitmiyor. Online portala bağlanıp, arka planda sürekli indirmeler yapılan bir oyunda 1 GB internet gitmiyorsa ben ne yapmış olabilirim de internetim 2 dakika içerisinde bitmiş olabilir. Turkcell'in tamamen bilinçli olarak bunu kullanıldı gösterdiğini, müşterilerden ekstra kazanç sağlamak adına yeniden paket alsınlar diye yaptıklarını düşünüyorum. Baktılar bu adam interneti kullanıyor, bitince alıyor oh biz de bu şekilde yolumuzu bulalım diye mi düşünüyorlar? Vermiş olduğum 19 TL ne beni fakir eder ne Turkcell'i zengin eder fakat saf yerine konulup paramın yok edilmesinden oldukça rahatsızım.


Konuyla ilgili 1 GB internetin nerede ve nasıl harcandığına dair detaylı bir açıklama yapılmasını istiyorum. Turkcell kendi sisteminde ki kullanımları mı göremiyor da sadece internet kullanımı olarak görebiliyoruz diyor?

Mehmet Mehmet 356 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi14 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Müşteri hizmetlerimize yapmış olduğunuz başvurunun çözüm süreci devam etmektedir. Sonuçlanması durumunda tarafınıza bilgi verilecektir. Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz talepleriniz için bize 532'den ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

  • Turkcell Temsilcisi11 Şubat

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talepleriniz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda bize 532'den ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler