05 Aralık
Yorum Yap
#11258672

Turkcell 1 GB / 12 TL Ek Paket Problemi!

Turkcell ile her ay yaşadığım bir sorun. Bu sitede bu şikayeti biri daha yazmıştı ve Turkcell'in cevabı paket bitmeden bildirim alıyorsunuz ve paket bittikten sonra 1 GB ek paket tanımlanıyordu. Hayır! Paketimde kalan GB, paketin bittiğinin bildirimi ve yeni tanımlanan ek paket mesajlarını aynı anda alıyorum. Hatta bugün ek paket tanımlandığı mesajının ardından eski paketimin bittiği mesajını aldım. Bu ek paket tanımlama işleminin kapatılamadığı bilgisini okudum. Öyle olsa bile hiçbir zaman paketimde kalan GB hakkımın mesajı zamanında gelmediği gibi, yeni ek paket tanımlandığı an geliyor. Kesinlikle “ah paketimde az kalmış, ona göre internete girmeyeyim de yeni paket tanımlanmasın” deme vaktiniz olmuyor.

Meryem 192 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi06 Aralık

    Değerli Müşterimiz, Paket haklarınız bittiğinde tarafınıza SMS ile bilgi verilmektedir. Kullanımın devamı halinde aşım paketleri hattınıza tanımlanmaktadır. Bu paketler tarifenizin özelliği olduğu için iptal edilememektedir. Dilerseniz aylık 5 TL karşılığında Akıllı Fatura Kampanyası’na katılarak aşım paketlerinin tanımlanmasını engelleyebilirsiniz. Akıllı Fatura Kampanyası paket bitiminden sonra veya pakete dahil olmayan kullanım yapmak istediğinizde, faturanıza ek ücret yansımaması için devreye girer. Kullanımınızı kısıtlayarak durdurur ve sizi bilgilendirir. Kampanyaya “AKILLI FATURA” yazıp 2222’ye SMS göndererek katılabilirsiniz. Paket durumunuzu aşağıdaki bağlantıda yer alan kanallardan sorgulayarak, takip edebilirsiniz. Yurt içi tüm konuşma ve mesajlaşma paketlerinde anında, internet paketlerinizde ise en fazla son 1 saat hariç olacak şekilde paket kalanınızı öğrenebilirsiniz. https://www.turkcell.com.tr/yardim/tarife-ve-paketler/mesajlasma/paketimde-kalanimi-nasil-ogrenebilirim Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Hizmet” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi06 Aralık

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Hizmet” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları