Turkcell ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

Superonline Bildirim Yükümlülüğü İhlali Ve Fahiş Fatura

4.377görüntüleme
Gökhan
Gökhan 25 Kasım 2020 14:48

0531697***** numaralı Superbox kullanıcısı iken, hattımı müşteri hizmetleri ile görüşmemden almış olduğum bilgiye göre 25/07/2020 taahhütnamenin dolacağını, iptali bu tarihten sonra yapacağımı söyledi. Ben de 05/08/2020 tarihinde iptal ettim. Modemi kurarken kendileri getirirken iptal edince adeta ceza verir gibi, bizlerin getirmesini istedi. Neyse modemi kargoya verip gönderdim. Ancak 600 küsur tl modem ücreti, taahhütten cayma bedeli ve 10 günlük kullanım bedeli olarak toplam 746 TL fatura yansıtıldı. Modemi teslim almalarına rağmen!  

Üstelik taahhüt tarihinden sonra iptal etmeme rağmen! Neyse buna da itiraz ettim ve inceleme yapıp bana ödeyeceğim fatura konusunda dönüş yapılacaktı. Bir süre sonra bir baktım, icra takibi açılmış, tekrar görüşme yaptım. 118 TL taahhütten cayma cezasını iptal ettiklerini ve kalan faturayı ödememi istemişler. Kalan faturaya baktım, 269 TL. Benim esasta olan borcum 10 günlük kullanım bedeli olması gerekirken, hala insanları yanıltma derdinde olmaları beni üzdü. Hala haksız yere açılmış icra takibinden kalan bedeli istiyorlar yani. 46 TL civarında bir ödeme yapıp bitecek işi, icra takibi açarak vekalet ve icra masraflarını da ödetmeye çalışıyorlar. 

Ancak cihaz bedeli düştükten sonra bana faturayı bildireceklerini söylemelerine rağmen bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeden icra takibi yapılmış. Üstelik esas alacakları 46 TL için. Bu olay Turkcell e çok yakışmış. İcra takibine itiraz ettim, karşı dava açacağım. İnsanlarla hukuka aykırı şekilde icra dairelerinde siciline işleyecek düzeyde oynanmamasını sizlere mücadele ederek göstereceğimden emin olabilirsiniz. Ya bu işi hakkaniyet ölçüsünde çözün, ya da haksız açılan icra takibi için tüm kanun yollarının kullanılacağının bilinmesini istiyorum.

Turkcell Logo
Turkcell25 Kasım 2020 14:49

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo
Turkcell26 Kasım 2020 16:20

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz talebiniz hakkında inceleme yapılarak 19.11.2020 tarihinde konuyla ilgili tarafınıza bilgi verilmiştir. Hizmet verdiğimiz her kanalımızdan müşterilerimize iyi bir deneyim yaşatmak isteriz. Olumsuz deneyim yaşadığınız hizmet kanallarımızla ilgili geri bildirimlerinizi iletmek isterseniz detayları ile birlikte "Dijital Operatör Uygulaması - Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek talebinizi iletebilir, durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler