Müşteri Hizmetleri Ve Hadi Bilgi Yarışması

Kaan Kaan04 Temmuz 19:11

Turkcell'e bağlı hadi bilgi yarışmasından kazandığım para yaklaşık on aydır hesabıma yatmadı. Turkcell'den yeni talep oluşturulacağını araştırmalarım sonucunda öğrendim. Turkcell müşteri hizmetlerini atadığımda ilk başta talep açacaklarını söylediler. Daha sonra bilgilerimi kontrol edip birine sorması gerektiğini söyleyen müşteri temsilcisi ( 101 TL lik miktarı vermek istemediğinden olsa gerek) talebi benim açmam gerektiğini kendisinin açamayacağını söyledi. Söylediği uygulamada ilgili yarışma hakkında talep bulunmuyor. Koskoca firmalar reklamlara milyarlar harcarken vatandaşın 101 TL hakkını vermiyorlar. Yaklaşık 18 yıldır kullandığım hattımı bu yüzden değiştirmeyi düşünüyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 4 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Hadi Bilgi Yarışması’na gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz. Geri bildirimlerinizi Hadi Uygulaması’nın ana sayfasında sol üst köşede bulunan soru işareti ikonuna tıklayarak Yardım/İletişim alanından yazarak veya [email protected] adresine e-posta yazarak iletebilirsiniz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni Talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

profile-icon Kaan 4 hafta önce

Halen geçmiş taleplerim kısmında konuyla ilgili talebim gözükmüyor. Hak ettiğim 101 TL yi almak için indirmediğim uygulama kalmadı. Paramı vermediğiniz gibi bir de uygulama indirtiyorsunuz.

Turkcell Logo Turkcell 04 Temmuz 19:13

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Kaan 2 gün önce  

    Bir yılda sizin araştırmanızı bekleyeceğiz sanırım. Almaya gelince paranızı hemen alıyor tarifelerinize sürekli zam yapıyorsunuz fakat vermeye gelince insanlara haklarını vermiyorsunuz

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler