Metro City Turkcell Bayisi İade Sorunu

Hanife Hanife09 Eylül 14:10

08.09.2020'de Metro city Turkcell bayiine gidip tablet almak istediğimi ve Turkcell müşterisi olduğumu ilettim. Hattımın kurumsal olması sebebi ile ki 20 yıldır Turkcell müşterisiyim kurumsal hatta tablet satışı olmadığı fakat adıma bireysel hat tanımlanarak sadece vergi farkı ödeyerek (aylık 12.-tl olduğunu ve hattı donduracaklarını da söylediler) tablet alabileceğim söylendi. Vergi ödemesini kabul ederek yeni hat ve tablet için online sözleşme imzalattılar. Tablet başka bir bayiden geldiği için o gün teslim alamadım ürünü. 

Aynı gün akşamında araştırmalarımda 6 ay vade ile daha ucuza aynı ürünün garantili satıldığını öğrendim. Bu nedenle ertesi gün bayiiye gittiğimde ürünü teslim almak istemediğimi iade etmek istediğimi belirttim. Fakat ürünü iade alamayacaklarını hat üzerinden satış yapıldığını belittiler. Ürün paketine hiç dokunulmamış jelatinli bir şekilde duruyor, fakat bayi ürünü iade almıyor. Turkcell müşteri hizmetlerini aradığımda paketi açılmamış ürünün iade edilebileceğini söylüyorlar. 

Müşteri hizmetlerinden Sevda hanımla görüşüldü. 1500. Tl' lik ürünü 2000 TL'ye satıp hiç açılmamasına hatta teslim alınmamasına rağmen iade almayan bayiye zorla nasıl iade işlemi yaptıracağım. Genel müdürlükten iade edebileceğim söylenmesine rağmen!

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Hanife 14 Eylül 16:57

09.09.2020 tarihinde teslim almak istememe rağmen teslim edilen, aynı gün buradan şikayetimi yaptığım,2 gün sonra dönüş yapılarak şikayetim hakkında görüşme yapılan ve bugün yani 14.09.2020 tarihinde ise aradan 3 gün geçtiği için iade talebinin kabul edilmediğini bildiren ve aklımızla dalga geçen Turkcell, sanırım 3 günlük iade süresini, şikayet edilen veya talep edilen tarih değil de kendi keyfinize göre dönüş yapılan tarihi dikkate alarak hesaplıyorsunuz! Zira aynı gün şikayetimi yapmama rağmen hatta tararfınızca 2 gün sonra aranmama rağmen, aradan 5 gün geçirip nasıl 3 günlük iade süresi geçtiğinden iade alamıyoruz diyorsunuz? 09.09.2020 tarihinde buradaki şikayetimle birlikte Tüketici Hakem Heyetine de başvurdum, faizi ile ödemek zorunda kalacaksınız. Her platformda da nasıl bir zihniyetle çalıştığınızı anlatacağım, insanları aptal yerine koymayın!

Turkcell Logo Turkcell 11 Eylül 12:43

Değerli Müşterimiz, 11.09.2020 tarihinde sizi arayarak şikayetiniz hakkında görüşme yapılmıştır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 09 Eylül 14:12

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler