Konya Novada AVM İçi Turkcell Çalışanlarının Bitmeyen Yanlış İşlemleri

Özge Özge2 hafta önce

Konya-Selçuklu Novada AVM içi Turkcell bayisinden yaptırdığım lemlerin sürekli hatalı olması çalışanların işlerini özverili yapmadığının kanıtı. Hattımın çekim gücünün kötü olması sebebiyle farklı operatöre taşımak için taahhüt bozma cezamı sordum 90 TL dediler. 120 TL ceza ve aşmadığım halde internet aşım ücreti yansıtıldı. 

194 TL fatura ödettiler. Yine aynı şubeye farklı bir işlem yaptırdım onu da hatalı yaptılar yine fatura ödemek durumunda kaldım yanlış yapılan işlemlerden bıktım artık. Çalışanlar işlerine özen göstersin yanlış yapılmasın ki bizde cebimizden ödemeyelim onların baştan savma iş yapmaları pahalıya patlıyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 2 hafta önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler