29 Mart
Yorum Yap
#10285638

İnsanları Kandırarak Zengin Olan Turkcell !

Turkcell 'in sadece internet içeren data hattını iPad 'imde kullanıyorum. Arama yapılamıyor sadece internet ve bu hat için fatura ödüyorum. Son faturamı geç ödediğim için fatura merkezinde tutarın neredeyse iki katına çıktığını öğrendim ve nasıl olabildiğini sordum. Merkezdekiler geç ödediyseniz 30 TL açma bedeli var dedi. Hattı da aynı merkezden almıştım ama alırken buna dair hiçbir uyarı olmamıştı, kendilerine de bunu söyledim. Faturayı ödemeden çıktım müşteri hizmetlerini aradım onlar da sürekli dönen ses kaydı gibi bsk ya da her neyse onun gecikme bedeli olduğunu ve ödemem gerektiğini söylediler. Bana böyle bir bilgi gecikmede bu kadar faiz var neredeyse faturanız kadar diyen kimse olmadı ve bana bu hatayı yaptırdılar. Telefonda temsilciye vur kaç yapıyorsunuz dediğimde böyle konuşmamalısınız dedi evet Turkcell insanları kandıran bir şirket! En kısa sürede operatörümü değiştireceğim

Mo 858 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi02 Nisan

    Müşterimizi 02.04.2018 tarihinde GSM numarasından iki kez aradık ancak ulaşamadık. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Yardım” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi29 Mart

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Yardım” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları