Digicell Telekomünikasyon Turkcell Ve Bayisinin Kurumsal Kandırmacası

Dilhayat Dilhayat3 hafta önce

Şubat ayında işimde kullanabilmek adına Ticaret Odası'ndan aldığım bilgiye istinaden Turkcell'den bir VINN WiFi hat ve cihaz talebinde bulundum. Gelen yetkiliden cihaz teslimatını aldım ve onun kurulumu yapmasından sonra Ticaret Odası'na giderek IP adresimi tanımlatmak istedim ancak yasa gereği üzerime 3.bir hattı alamayacağım söylendi. Bunu söyleyen ticaret odasında ilk görüştüğüm kişi değildi dolayısıyla yanlış yönlendirilmiş oldum. Yarım saat geçmeden hemen müşteri temsilcimi aradım. Durumu anlatıp iptal rica ettim. Henüz hiç kullanmadığım ancak müşteri temsilcisi tarafından kurulan cihazım için önce 600 TL bir cayma bedeli istendi. İtiraz edince Superonline'dan talep açın dendi. Hemen aradım işlemin değerlendirmeye alınacağını söylemelerine rağmen kimse cihazı gelip almadı sürekli aramama rağmen oldukça uzun bir süre geçtikten sonra itirazımın kabul edildiği söylendi ve aynı müşteri temsilcisi gelip benden cihazı geri aldı yalnızca 100 TL bir ödeme ile durumun hallolduğunu iletti. 

Ancak mart ayı başında ofis güvenliğimin bildirmesiyle Turkcell'den bir paket geldiğini öğrendim sağlık problemlerim ve Corona sürecininde başlamasıyla paketi teslim alamadım. Turkcell'i aradığımda cihazın bana geri gönderildiğini öğrendim. İşlemleri halleden müşteri temsilcisini aramama yazmama rağmen hiçbir telefonuma cevap vermedi. Turkcell'i arayarak durumu düzeltmelerini istedim kurumsal müşteri temsilcim olduğu söylenen E. L hanım bana ulaşarak durumun çözümlendiğini söyledi. Ancak geçen hafta içinde avukatlık bürosundan Turkcell gecikmiş faturamla ilgili mesaj aldım çünkü iptal edildiğini düşündüğüm hat için fatura işletilip ödeme yapılmadığı için hem kapatılmış hem de avukata verilmiş. Delicesine bir muhataba ulaşmaya çalışırken 07.05.2020 tarihinde isminin ş... olduğunu ve yetkili olduğunu söylenen şahıs tarafından arandım.

Bana verdiği cevap bu cezayı ödemem gerektiği muhatabımın Digicell dijital iletişim olduğunu onların da bu durumu kabul etmediklerini söyledi. Bana gelen eleman meğer Turkcell'in değil bayi olan Digicell'in elemanıymış. Eleman sırra kadem basmış durumda. Ellerindeki en büyük koz kurumsal hat olduğu için bunu Tüketici Hakem Heyeti'ne taşıyamamam.Çünkü iptal dahi edemiyorsunuz bana söylenen iptal edebilmek için beni aldatan ve iletişime geçmeyen bayiye ulaşıp iptali istemem oldu. Turkcell'den sizi arıyorum işiniz halloldu söylemleri hepsi boş ve yalan çıktı. Ciddi ve saygın zannettiğimiz firmanın iç yüzü aynen budur.

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 2 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Müşteri hizmetlerimize yapmış olduğunuz başvurunun çözüm süreci devam etmektedir. Sonuçlanması durumunda tarafınıza bilgi verilecektir. Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz talepleriniz için bize 532'den ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler