07 Kasım 2018
Yorum Yap
#11120035

Değerli Dostum Turkcell!

Turkcell üzerinden verilen servisler neticesinde fahiş fiyat uygulaması sebebiyle ekte resimde göründüğü üzere,
-Hat açma kapama bedeli (kartımda limitin dolması ve otomatik ödenmemesi sebebiyle oluşan sapma sapan durum sabah kalktığımda fark ettim ve anında ödedim),
-Yurt dışına atılan SMS bedelleri (ne olduğu hakkında en ufak bir fikrim yok),
-İptal edildiğinde yansıtılacak cayma bedeli sebebiyle iptal edemediğim Fizy servisi.
gibi gibi servisler neticesinde 60-70 lira civarı gelen faturamız güncel olarak 111 TL bandında seyretmektedir ki daha net fatura oluşmamıştır.
Bir önceki ödediğim fatura tutarı da 95 TL'dir,
Turkcell'e şunu söylemek istiyorum 20 senelik Turkcell aboneliğim ve Turkcell servislerinden ve kalitesinden memnun olmam nedeniyle çevremdeki insanların baskılarına bile direnmiş ve Turkcell'li olma ısrarını sürdürmüştüm hatta eşimi bile Turkcell'de tutamadım siz düşünün, sadece kendim direnebildim insanlara zorda olsa anlatabildim sizleri neden sevdiğimi Turkcell'in neden bir tık pahalı olduğunu takım tutmak gibi bir şeydi benim için Turkcell'i olmak,
Kurumsal bir firma olduğunuzu çok iyi biliyorum bazı yapı ve dinamiklerin değişmesi zordur, bu çerçevede bazı stratejiler kısa planda kar yaparken uzun planda zarar tablosunda yerini alır sizleri gerçekten seven bir dostunuz olarak benim bile kafamı karışık hale getirmişseniz artık düşünme vakti gelmiştir, elinizden bir şey gelmeyeceğini biliyorum yapabileceğiniz bir şey olsa yapabileceğinizi de biliyorum sizlerden bir şey istemiyorum ancak sizleri bu kadar seven diğer abonelerinizi de üzmemeniz için dostane tavsiyede bulunuyorum sizlere sadık abonelerinizi üzmeyin, sanırım bu ay son faturamı ve Fizy için cayma bedelini ödeyeceğim ve sizlere elveda diyeceğim. Hizmetten öte 20 senelik bir arkadaşlık, iyi günde kötü günde hep yanımızda oldunuz belki hayatımızın bir çok kritik anında bizlere yardımcı oldunuz, her daim aldığım hizmetten minnettar olduğumu bildirir, hakkımı helal ederim. Geri kalan süreçte tüm firmalardan daha çok başarılı olmanızı temenni ederim, kendinize iyi bakın hoşçakalın.

Ogün Ogün 860 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi10 Kasım 2018

    Değerli Müşterimiz, Turkcell olarak hedefimiz, tüm müşterilerimizi memnun edebilmek. Fiyat politikası ve rekabet koşulları doğrultusunda hizmetlerimiz, ürünlerimiz ve servislerimiz için düzenlemeler yapıyoruz. İlgili mevzuat düzenlemeleri çerçevesinde, ödenmemiş faturası nedeniyle kapanan bir hattın faturasının ödenerek tekrar açılması durumunda açma bedeli tahsil edilmektedir. Bu ücret 01.10.2018 tarihi itibarıyla 25 TL olarak düzenlenmiştir. Benzer bir durum yaşamamanız adına isterseniz fatura döneminizi ödeme uygunluğunuza göre yeniden düzenleyebilirsiniz. Dilerseniz otomatik ödeme talimatı vererek faturalarınızın düzenli ödenmesini de sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda FaceTime uygulamasını kullanmak isteyen müşterilerimizin cihazından otomatik olarak; Apple firmasının İngiltere Merkezi’ne 00447786205094 numarasıyla FaceTime uygulamasının aktive edildiğine dair bir SMS gitmektedir. Bu SMS`lerden yurtdışı SMS ücreti alınmaktadır. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Hizmet” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi07 Kasım 2018

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Hizmet” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları