Bir Türlü Açılmayan Hat, Bana Ulaşmak İstemeyen Turkcell.

Caner Caner02 Temmuz 02:16

9 Haziran 2020 tarihinde turkcell.com.tr üzerinden yeni bir hat talebinde bulundum. Bana Turkcell tarafından atılan mailde şu metin yer alıyordu:

"Şimdi ne olacak? - Ziyaret tarihiniz kurye tarafından SMS ile size iletilecek. SMS metninde yer alan link üzerinden tarih bilgisini güncelleyebilirsiniz. - Kuryemiz sizi adresinizde, sim kartı teslim etmek ve evrakları teslim almak için, ziyaret edecek. Bulundurmanız gereken evraklar: 1. Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport 2. Son 2 aydan birine ait fatura, kredi kartı ekstresi veya ikametgah belgesi (Muhtar veya nüfus müdürlüğünden alınan ikametgah belgesinin aslı).

Burada açık şekilde kuryenin evrakları teslim alacağı belirtilmiş, bulundurmam gereken evraklar sayılmış. Kurye geldi ben evrakları imzalayıp teslim ettim.

Neyse 1 hafta gibi süre geçti. Hat açılmadı. Müşteri Hizmetleri'ni aradım. Bana evrakları kuryeye vermeyeceğim, teslim alıp Turkcell'in bir aplikasyonuna yükleyeceğim söylendi. Bana Kargo firmasıyla görüşüp evrakları geri istemem gerektiği iletildi.

Ben de kuryeye gittiğimde evrakların Turkcell'e teslim edildiği söylendi ve kanıt olarak takip numarası verildi.

Ben yine Müşteri Hizmetleri'ni aradım. Görevli hanımefendi 20 dakika bir şeyler yazdı. "Kayıt formu oluşturdum. 48 saat içinde size ulaşacaklar " dedi.

3 gün geçti arayan soran yok. Ben tekrar Müşteri Hizmetleri'ni aradım. Görevli hanımefendi bana doldurulan formun takip numarasını sordu. Bana SMS ile bildirilmiş olması gerektiğini söyledi. Oysa ki bana öyle bir SMS gelmedi. Sadece 48 saat içinde bana ulaşılacağı söylenmişti. Neyse benim için yeni bir kayıt formu açıldı yine 48 saat içinde ulaşılacağı söylendi.

3-4 gün geçti yine ulaşan eden yok. Ben tekrar Müşteri Hizmetleri'ni aradım. Durumu tekrar anlattım. Görevli hanımefendi "buraya not düşüyorum gün içinde aranacaksınız mutlaka dedi". 2 gün geçti yine arayan eden yok.

Ben de artık Müşteri Hizmetlerini arayıp her seferinde yarım saat beklemek yerine buraya yazdım artık. Eğer yine bir sonuç çıkmazsa "hattınız sizin olsun" demek dışında bir seçeneğim kalmıyor çok sevgili Turkcell.

(Bana son verilen kayıt no 1070***65.)

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz talebiniz hakkında inceleme yapılarak 09.07.2020 tarihinde konuyla ilgili tarafınıza bilgi verilmiştir. Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda bize 532'den ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 02 Temmuz 02:17

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler