Turkcell TV Yanılttı!

Alper Alper23 Şubat 11:14

Yaklaşık 1 kaç ay evvel Turkcell müşteri hizmetlerinden Turkcell TV hakkında bilgi vermek için aradılar. Arayan bayana ilgilenmediği pek televizyon bakmadığımı söyledim. Uyduda zaten 500 un üzerinde kanal televizyonumda mevcut. Daha sonra kotasız internetimi 50 GB düşürüp uygun fiyat verebileceğini söyleyerek ısrarda bulundu. Ben de bayana isim zikrederek (National Geographic vs.) belgesel kanalları var ise abone olabileceğimi söyledim. Bayan bu kanalların olduğunu ve seyredebileceğimi söyledim. Abone oldum Eve cihaz bağlandı 1 ya da 2 ay kanalları seyrettim. Bu sabah televizyonu açtığımda belgesel kanallarını seyretmem için ekstra ücret ödemem gerektiğini öğrendim müşteri hizmetlerini aradım. Abone olduğum paket giriş paketiymiş hiçbir şey yapamayacaklarını söylediler. Üstüne üstlük 770 lira cayma bedeli talep ettiler. 

Çalışanlarının beni yanlış yönlendirdiğini belgesel kanallarını izleyebileceğimi gerekirse telefon kayıtlarını dinleyerek çözebileceklerini söyledim. Bana gösterdikleri yol avukat tutarak hukuki yollara başvurmam. Beni kandırdınız telefonda yanlış bilgilendirerek mağdur ettiniz. İnternet kotamı düşürdünüz. Televizyonumda beni ikna etmek için kullandıkları belgesel kanalları dışında gereksiz her kanal var. Mağduriyetimi gidermediler. Giriş paketine üye olmuşsun hukuk yolu açık diyerek olayı kapattılar. Ben herhangi bir paket için talepte bulunmadım elemanınız beni telefonda kandırdı kayıtları dinleyin diyorum bana hukuk yolunu gösteriyorlar. Bu iş için avukat mı tutacağız. Yardımcı olmuyorlar. Herhangi bir problemde yardımcı olmuyorlar. Suçlu siz oluyorsunuz. Beni arıyorlar istediğim belgesel kanallarını izleyebileceğimi söylüyorlar. 2 ay izliyorum sonra extra ücret ödemem gerekiyor. Nitelikli ve bilinçli bir yanlış yönlendirme ile sizi abone yapıp extra para talep ediyorlar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Turkcell TV Logo Turkcell TV 3 hafta önce

Turkcell Superonline ailesi olarak iletmiş olduğunuz memnuniyet için teşekkür ederiz. Turkcell Superonline ile ilgili her türlü soru ve talebinizi, 0532 532 00 00 numaradan arayarak veya [email protected] adresine e-posta göndererek Müşteri Hizmetlerimizle paylaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell TV+

profile-icon Alper 4 hafta önce

Belgesel kanallarını su an izleyebiliyorum. Oluşan bu olumsuzluğu düzelten yetkililere teşekkür ederim.

profile-icon Alper 24 Şubat 19:24

Müşteri hizmetleri ile görüştüm. Bana söyledikleri paketinizin bu kanalları kapsamadığı. Benim söylediğim beni çalışanınız aradı, bana Turkcell TV yi önerdi çok televizyon seyretmediğimi ve ilgilenmediğimi söyledim, ısrar edince eğer belgesel kanalları olan paket var ise olabilir dedim. Belgesel kanallarını da National Geographic gibi ismen de andım. Bayan arkadaş bu kanalları seyredebileceğimi söyledi. Bende o zaman ilgilenebileceği mi söyledim ve telefonda işlemleri yaptım. Ne paketlerinizi ne kampanyalarınızı inceledim ya da bu yönde talebim oldu. 1.52 ay kadar bu kanalları seyrettim daha sonra kalktı. Telefon kayıtları vardır birisi dinlese anlayacak zaten. Müşteri hizmetleri bana yapabilecekleri bir şey olmadığını hukuk yoluna gitmem ya da iptal durumunda 770 lira bedel ödemem gerektiğini söylediler. İnternetim sınırsız dan 50gb düştü. Televizyonda da seyretmeyeceğimiz kanallar. Ben bu yöntemle profesyonel olarak kandırıldığımı düşünüyorum. Verilen linki yükledim. Yardım kısmı var talep kısmı yok. Belli ki standart bir yazı gönderiliyor ilgilenilmiş imajı oluşturulmaya çalışılıyor. Şimdi bu iş için avukat tutacak uğraşacak halimiz olmadığını da biliyorlar. Müşteri hizmetleri yapacak bir şeyimiz yok başka bir konu varsa yardımcı olalım diyorlar. Nitelikli bir suistimal ve profesyonel bir haksız kazanç elde etme yöntemi uyguladıklarını düşünüyorum. Bu işte katkısı bilgisi ve oluru olanlara hakkım haram olsun demekten başka çare yok. Bir çözüm bulacaklarına dair umudum da yok.

Turkcell TV Logo Turkcell TV 24 Şubat 07:59

Konu ile ilgili gerekli tüm incelemeler yapılacak ve müşterimize bilgi verilecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 0532 532 0000 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell TV+

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler