Turkcell TV ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mustafa'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Turkcell TV Sorunu  Ve İptal Edememe!

2.183görüntüleme
Mustafa
Mustafa 28 Kasım 2020 16:50

Superonline internet aboneliğim sözleşme yenilemesi yapılacaktı yanında Turkcell TV verelim denildi istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz diye belirtildi hiçbir ücret yansıması olmadan. Önce aboneliği yenileyen bayi'yi aradım Turkcell TV'den memnun olmadığımı ve TV'nin karşısında olmadan kumandanın işlevini yerine getirmediğini belirterek TV'nin iptalini istedim ve şaşırtıcı bir cevap aldım.

 TV'yi kapatırsam cayma bedeli yansıtacaklarını belirttiler, bunun için müşteri temsilcisi ile görüşmem gerekiyormuş kayıt açalım dediler. 3-4 gün bekledim ve kendim aradım m. Hizmetlerini ve açılan bir kayıt olmadığı belirtildi. İşlem kaydı oluşturuldu birkaç gün sonra ( bugün) arandım ve TV iptali olursa cayma bedelini yansıtacaklarını belirttiler. 

Müşteri hizmetleri çözüm için bana gelecekken, cayma bedelini ödemem gerektiğini belirtiyor. Şu an bunu yazarken aldığım bayiyi aradım ( İstanbul Pendik Nova Bilişim ) oradaki arkadaşlarında bilgi eksikliği olduğu kararına vardım ve bir şey yapamayacaklarını belirttiler. 

Satarken her türlü yardımcı olunurken, kapatmada ne müşteri hizmetleri ne de nova bilişimden cevap alamadım ve çözüme kavuşturamadık. Anladığım bana bu ücreti ödetmek ya da dayatmayla TV 'yi kullanmam.  TV'nin çaprazında bile algılamıyor. Ayrıca müşteri memnuniyeti diye bir kavramları yok. Sadece olay satana kadar daha sonra karşınızda muhatap bulup derdinizi anlatamıyorsunuz.

Turkcell TV Logo
Turkcell TV28 Kasım 2020 16:53

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. TV+ ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] adresine e-posta göndererek veya TV+ mobil uygulamaları içinden “Bize Ulaşın” bölümü aracılığıyla iletebilirsiniz. Saygılarımızla, TV+ Ekibi

Turkcell TV Logo
Turkcell TV09 Aralık 2020 13:51

Müşterimizin Müşteri Hizmetlerine ilettiği talebine istinaden inceleme yapılmış olup, müşterimize 09.12.2020 tarihinde SMS ile bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Turkcell TV+

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler