10 Ekim
#12753009

Turkcell TV Plus Üyeliği İptal Edilmedi

Superonline 'dan kampanya dahilinde internet ve TV aboneliği yaptım ilk 3 ay ücretsiz bir sözleşme imzaladım. Abone no... 63719**. TV Plus görüntü kalitesinden memnun kalmadığım için sadece internet aboneliği ile devam etmek üzere TV Plus iptalini istedim ve müşteri hizmetlerinden Temmuz ayından bu yana açtığım bildirimlere teknik sorun var denilerek çözüm bulunamadı ve iptal işlemi yapılamadı.


Üstüne üstlük açtığım bildirimlerin dijital operatör uygulamasından kontrol ettiğimde çözülmüş gibi kapatıldığını görüyorum. Bugün yine aynı konuda bildirim açtım sonucun değişeceğini düşünmediğim için farklı mecralara da taşımaya devam edeceğim.


Bildirim numaralarını fotoğraf olarak da ekledim.

Aydin Aydin 757 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Aydin15 Ekim

    Merhaba, Aşağıdaki ifade gereği yansıtmamaktadır zira, inceleme süreci bitmemiş sorun halen devam etmektedir. Ekte bahsi geçen sms te detay mevcuttur. Müşterimizin Müşteri Hizmetlerine ilettiği talebine istinaden inceleme yapılmış olup, müşterimize 14.10.2019 tarihinde sms ile bilgi verilmiştir.

  • Turkcell TV Temsilcisi14 Ekim

    Müşterimizin Müşteri Hizmetlerine ilettiği talebine istinaden inceleme yapılmış olup, müşterimize 14.10.2019 tarihinde SMS ile bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Turkcell TV+

  • Turkcell TV Temsilcisi10 Ekim

    Konu ile ilgili gerekli tüm incelemeler yapılacak ve müşterimize bilgi verilecektir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Turkcell TV+

Ziyaretçi Yorumları