Turkcell TV Plus Paketimin İadesi Yapılmıyor

Cüneyt Cüneyt1 ay önce

52791*** müşteri numarasına sahip C** G** Olarak 12 gün boyunca taahhüt süresi dolan TV Plus Paketimi iade etmeye çalıştım. Turkcell İletişim Hizmetleri A. Ş. Bu talebimi ısrar ile psikolojik yönlendirme ve psikolojik baskı ile yerine getirmedi. Talep ve şikayetlerim şu şekilde.

1. TV Plus Paketimi ivedi olarak iptal ettirmek istiyorum. Bu süreçte psikolojik baskı ile iptal talebimden vazgeçirilme denemeleri yapılıyor, bu durumun tekrar etmemesini istiyorum. Aksi takdirde bunu bana yapan müşteri hizmetleri yetkilisi veya satış yetkilisi hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacağım. 2. İptal talebine dair kimlik ve dilekçe bilgilerimin atmam gereken [email protected] adresi ve e-mail sunucu çalışmıyor. E-mail atıldığı zaman "554 5.5.1 Error: no valid recipients from 209.85.128.41" hatası alıyorum. E-mail sunucusunun ivedi olarak konfigüre edilmesini istiyorum. E-mail atıldığı zaman sağlıklı şekilde sunucunun çalışmasını talep ediyorum. 3. 21.09.2020 tarihinde görüştüğüm, Turkcell Superonline müşteri hizmetleri yetkilisi bana "[email protected] adresinin artık kullanılmadığını" ifade ederek yanlış yönlendirdi. O günkü tüm kayıtların dinlenip o görevlinin yanlış bilgi verildiğinin tespitini ve gereken durumun yapılmasını istiyorum. 3. https://Superonline.net/hakkimizda/iletisim/Turkcell-Superonline-hizmet sitesi üzerinde, "Talepleriniz veya öneriniz" bölümünden attığım dilekçe ve kimlik resimlerime binaen 48 saat olmasına rağmen dönütte bulunulmadı. Bu duruma sebep olan teknik personelin ya da sistemin sorumlusunun tespitini talep ediyorum. 4. TV Plus paketimi iptal ettiremediğim için ihtiyacım olan üst pakete geçemiyorum. TV Plus paketi iptali sonlandırılmadığı için ek internet paketi alamıyorum. 10 Saattir internetim yok.

Sadece TV Plus paketimin iptalini istediğim için internetsiz bırakılıyor, psikolojik baskı ve yönlendirme ile 12 gündür isteğim olan TV Plus paketinin iptali sağlanmıyor. 10 saattir internetsiz şekilde saatler süren müşteri hizmetleri yetkilileri ile yaptığım görüşmeler yüzünden uykusuz kaldım, psikolojik olarak etkilendim. Bu durumun ivedilikle çözülmesini istiyorum. Bu süreç birkaç gün daha devam ettiği durumda yasal haklarımı sonuna kadar kullanıp psikolojik ve maddi yönden ettiğim zarara dair, müşteri hizmetleri ve Turkcell İletişim Hizmetleri A. Ş. Hakkında, resmi kurumlara beyan ve şikayetlerde bulunacağım.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Turkcell TV Logo Turkcell TV 3 hafta önce

Konu ile ilgili gerekli tüm incelemeler tamamlanmış, 29.09.2020 de konu hakkında işlem yapılmıştır. Turkcell Superonline ile ilgili her türlü soru ve talebinizi, 0532 532 00 00’yi arayarak veya [email protected] adresine e-posta göndererek Müşteri Hizmetlerimizle paylaşabilirsiniz. Saygılarımızla. Turkcell TV+

Turkcell TV Logo Turkcell TV 1 ay önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 0532 532 0000 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell TV+

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler