Turkcell TV  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Turkcell TV Plus İle Mağdur Edildim

2.419görüntüleme
Aynur
Aynur 14 Kasım 2020 11:31

10131****553 hizmet numaralı 51156***6 müşteri numaralı müşterisi olduğum Superonline fiber internet paketimin süresi dolduğunda tarafıma çağrı merkezinden arama yapılmış ve Turkcell TV Plus aile paketi de eklenerek, fiyat farkını da ödemem koşuluyla internet paketinin süresinin uzatılabileceği belirtilmiştir. Teklifi kabul etmem üzerine internetim 28.09.2020 tarihinde yenilenmiş ve evime gelen personel bu kapsamda Turkcell TV Plus Aile paketi içeriği bulunduğu taahhüt edilerek evime cihaz kurmuştur. Evime gelip kurulum yapan personel Turkcell TV Plus sözleşmesi imzalatmış, tüm maddeleri okumam gerekmediğini belirtmiş ve sözleşmelerin nüshasını tarafıma teslim etmemiştir. Turkcell TV Plus Aile Paketi kapsamında belgesel ve çocuk kanallarının olduğu tarafıma iletilmişti, zaten bu paketi satın almamdaki neden çocuk kanallarının yer almasıydı. 

Kurulum yapıldıktan sonra tam olarak 1 ay sonra belgesel ve çocuk kanalları kapatılmış ve erişimimiz paket kapsamı dışında olduğu bahane edilerek engellenmiştir. 1 ay sonra Turkcell TV'nin kanalları kapatılarak izlenmez hale gelmiştir. Superonline müşteri hizmetlerini arayarak aile paketi kapsamında çocuk ve belgesel kanallarının açılması için talepte bulundum ancak bana söz konusu kanalların paket kapsamında olmadığını bu nedenle de açılmayacağını belirtti. Ben de satış yapılırken bu kanalların paket kapsamında olduğu yönünde bilgi verildiğini belirttim ve bu konu için şikayet kaydı oluşturmak istediğimi söylediğimde de şikayet kaydı alamadıklarını belirttiler. Hizmet satarken, tekliflerini kabul ettirene kadar defalarca aramayı çok iyi bilen bu firma, müşterilerine eksik ve hatalı bilgi vererek mağduriyet yaşamalarına neden olmakta, aynı zamanda da sistemlerinde şikayet kaydı oluşturulmasına bile izin vermemektedir. 

Bir de tüm bunlarla birlikte açık olmayan bu kanallar için her ay tarafımdan 25.-tl tahsil edilmektedir. Yapılan bu uygulamanın değiştirilerek belgesel ve çocuk kanallarımın geri açılmasını istiyorum. Aksi takdirde izlemediğim kanallara her ay 25.-tl vermemek için paket iptali yoluna gideceğim. Ayrıca imzaladığım sözleşmenin hukuka aykırı olarak tarafıma verilmemesi-yalan bilgi verilerek satış yapılması ve talebimin düzeltilmesi için karşımda muhatap bulunamaması konularında Tüketici Mahkemesi'ne şikayette bulunacağım.

Turkcell TV Logo
Turkcell TV14 Kasım 2020 11:31

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. TV+ ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] adresine e-posta göndererek veya TV+ mobil uygulamaları içinden “Bize Ulaşın” bölümü aracılığıyla iletebilirsiniz. Saygılarımızla, TV+ Ekibi

Turkcell TV Logo
Turkcell TV20 Kasım 2020 17:17

Konu ile ilgili gerekli incelemeler tamamlanmış, müşterimize 19.11.2020 ' de konu hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Turkcell TV+

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler