Turkcell TV  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Omer'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Turkcell TV Personeli Prim İçin Yanıltıyor

1.115görüntüleme
Omer
Omer 07 Ekim 2020 15:35
ÇözüldüÇözüldü
Omer'in Teşekkür Mesajı
“BTK şikayetim sonucu TV Plus'ı taahhüt boyunca ücretsiz kullanacağım bilgisi geldi. İlginiz için Teşekkür Ederim.”

21 Eylül 2020 Pazartesi günü Turkcell Superonline internet bağlatmak için başvurdum. Başvurum sonucunda 26 Eylül 2020 Cumartesi günü 25 Mbps hızındaki limitsiz fiber internet ( akşam 18:00 ile sabah 06:00 arasında 100 Mbps) hizmetim aylık 99 TL karşılığında bağlandı. Bunu takiben 30 Eylül 2020 çarşamba günü 0850 221 10 02 numaralı telefondan Turkcell Superonline 660**.00001 no.’lu bayii temsilcisi m** hanım tarafından 05** *** ** ** numaralı telefonum saat 17:24’te aranarak Superonline tarafından mevcut tarifeme (******** numaralı aboneliğim) ek hiçbir ücret yansıtılmadan ücretsiz TV Plus hizmeti hediye edildiği söylendi. 

Ben de defalarca ücretsiz mi diye sorarak teyit almam sonucu bunu kabul ettim ve telefon konuşmasını takiben 1 saat içerisinde TV Plus bayi tarafından evime gelerek bağlandı. Bayi temsilcisinin telefondaki beyanlarına güvenerek- telefon görüşmesi kayıtları incelendiğinde görülecektir.- sözleşmeyi imzaladım. Bugün baktığımda ise aylık paketim artık ilk yaptığım şekilde olduğu gibi 99 TL değil 119 TL gözükmektedir. 

Dedikleri gibi ücretsiz bir hizmet değil. Ücretsiz olduğunu söyleyip, yanlış bilgilendirerek tüketiciyi kandırmaktadırlar. İnternet hizmetimi ilk bağlattığım andaki gibi 99 TL’ye kullanmaya devam etmek, buna ek olarak TV Plus hizmetimin ise telefonda bayi temsilcisi m**hanımın taahhüt ettiği gibi ücretsiz kullanmak, bu mümkün değilse TV Plus taahhüdümün ivedi olarak iptal edilerek sadece fiber internet kullanmak istiyorum.

TV Plus hizmetim denildiği gibi ücretsiz olana ya da iptal olana kadar BTK, Tüketici Hakem Heyeti'ne her yere başvuracağım. Bu kadar güzel ve kaliteli hizmeti çalışanlarınızın prim almak uğruna zedelemesine izin vermeyin. Çalışanlarınız prim almak uğruna müşterilerinize yalan söylüyor.  

Turkcell TV Logo
Turkcell TV07 Ekim 2020 15:37

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 0532 532 0000 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell TV+

Omer
Omer08 Ekim 2020 09:17

Umarım bir an önce bu yanlıştan dönersiniz. Turkcell Superonline internet şu ana kadar kullandıklarımın en iyisi, TV Plus 'tan da memnunum fakat zaten ücretinin söyleseniz ücretini ödeyeceğim ama ücretsiz dediğiniz için inandım ve şimdi de ücret yansıtıldığını öğreniyorum. Bu yalancılığınızdan, dolandırıcı bayi ve personelinizden dolayı almış olduğum TV Plus hizmetinin ücretinin vaat ettikleri gibi ücretsiz hale dönüştürülmesini istiyorum. Dönüştüremiyorsanız taahhüdümün ivedi olarak iptal edilmesini talep ediyorum. Eğer bunların hiçbirini yapmazsanız da ben faturalarımı öderim, elbet bu taahhüt süresi de biter ve bir daha kapınızdan içeri girmem. Koskoca Turkcell markasına ne idüğü belirsiz üç kuruşa tamah eden personeliniz yüzünden yazık ediyorsunuz.

Omer
Omer16 Ekim 2020 14:37

BTK şikayetim sonucu TV Plus'ı taahhüt boyunca ücretsiz kullanacağım bilgisi geldi. İlginiz için Teşekkür Ederim.

Turkcell TV Logo
Turkcell TV20 Ekim 2020 14:17

Turkcell Superonline ailesi olarak iletmiş olduğunuz memnuniyet için teşekkür ederiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell TV+

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler