Turkcell TV ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Cafer'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Turkcell TV Modem Değişikliği

328görüntüleme
Cafer
Cafer 16 Kasım 2020 21:00

Ben bıktım şikayet etmekten ama onlar sorumsuz davranışlardan ve sorun çözmedeki beceriksizliklerinden bıkmadılar.  Karşınızdaki müşteri temsilcisi sizin söylediğinizi ya anlamıyor, ya yanlış anlıyor. Ben iki yıldır adres değişikliği yapamadım. Defalarca sözlü ve telefon ile bildirmeme rağmen, Turkcell TV Modem değişikliği için defalarca randevu almalarına rağmen, gelmediler. İnsanların zamanını önemsemeyen, Müşterisini önemsemeyen bir kuruluş. 

15 gün sonra 16.11.2020 tarihinde nihayet teknik personel geldi. Sorun çözüldü, zan etmeyin. Bu sefer yanlış sorun varmış da, onu çözmeye gelmiş. Ya kardeşim benim sorunum modem değişikliği dedim. Personel ama bize öyle bildirmediler dedi geri gitti. Sorun devam ediyor. Bir daha mı Superonline, Turkcell TV, Turkcell aman Allah korusun.

Turkcell TV Logo
Turkcell TV16 Kasım 2020 21:02

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. TV+ ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi [email protected] adresine e-posta göndererek veya TV+ mobil uygulamaları içinden “Bize Ulaşın” bölümü aracılığıyla iletebilirsiniz. Saygılarımızla, TV+ Ekibi

Cafer
Cafer16 Kasım 2020 21:38

Vermiş olduğunuz cevabı daha önce defalarca duydum. Durumu müşteri temsilcileri ile yapmış olduğum konuşmaların bant kayıtlarından ve yapmış olduğum siteniz üzerinden şşikayetlerimden anlayabilirsiniz.

Turkcell TV Logo
Turkcell TV21 Kasım 2020 12:48

Konu ile ilgili gerekli incelemeler tamamlanmış, müşterimize 17.11.2020 21:27:27 ' de konu hakkında bilgilendirme yapılmıştır. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla. Turkcell TV+

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler