Toplam çözüm sayısı
..
Turkcell TV ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Burak'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 1

  • profile
1 Destekçi
  2 Yorum

Turkcell TV Ekstra Ücret Alımı!

707görüntüleme
Burak
Burak 12 Ekim 2020 15:20

Müşteri hizmetleri beni arayıp TV+ kampanyasını sundu. Eski internetimle aynı fiyatta olacağını söyledi. Eski internetimin fiyatı 109.90'dı. Bu fiyatta olacağını söylediler. Ama gelen fatura 124.65 TL. Müşteri temsilcisini arayıp durumu izah ediyorum. Ben T**kullanıcısıyım neden fazla para vererek ekstra TV+ alayım diyorum haklısınız diyor ama işlem yapamıyor. Başka pakete geçmek istiyorum diyorum 1463 TL ödemeniz gerekir diyor. Kaç yıllık müşterisiyim böyle rezillik görmedim. Müşteri memnuniyeti sıfır. Ben fazladan para ödemek istemiyorum. Bana hangi ücretten sunduysanız o şekilde olmasını istiyorum.

Gelişme
Gelişme

16 Ekim 2020 15:57

Müşterinize hiç önem vermiyorsunuz. 2 haftadır düzelmesini bekliyorum geçen hafta müşteri temsilcisini arayıp şikayet kaydı açtım hiç geri dönüş olmadı. Bu hafta buradan şikayet kaydı açtım yine geri dönüş olmadı. İnsanları oyalamaktan vazgeçin. Sorunumuzu çözün artık. Biz sizi ararız diyorsunuz ama hiç arayan yok. Biraz sorumlu olun. Müşteri temsilcisi beni arayıp yalan söyleyerek bilerek eksik bilgi vererek ürün satıyor beni kazıklıyor burada ben sürünüyorum. Böyle mi müşterinize değer veriyorsunuz. Gerçekten yazık. Bir an önce sorunumu çözün. Bir daha sizin gibi firmayı kullanmayacağım.

Turkcell TV Logo
Turkcell TV12 Ekim 2020 16:06

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 0532 532 0000 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell TV+

Burak
Burak12 Ekim 2020 16:43

Bu mesele halledilmezse tüketiciyi yanlış yönlendirmeye yönelik bu davranıştan hem Tüketici Hakem Heyetine hem de yerel mahkemelere tazminat davası açacağım.

Turkcell TV Logo
Turkcell TV20 Ekim 2020 14:35

Merhaba, Ürün ve hizmetlerimizin sunulması, ücretlendirilmesi vb. hususlar ile ilgili şikayet, talep veya önerileriniz, hizmetin yasal sahibinin isteği üzerine değerlendirilmektedir. Kişisel verilerin korunma kanunu çerçevesinde hizmetin yasal sahibinin bayilerimizden, 0532 532 0000 numaralı çağrı merkezi kanalımızdan ya da diğer hizmet kanallarımızdan ulaşması halinde memnuniyetle yardımcı olacağımızı belirtmek isteriz. Saygılarımızla, Turkcell TV+

  • profile
1 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Mehmet
Mehmet13 Ekim 2020 23:37
 

Burak bey son durum ne oldu benimde başıma geldi?

Burak
Burak13 Ekim 2020 23:40
 

Bugün inceleyip beni arayacaklarını söylediler. 2 3 gün bekleyip bir sonuç çıkmazsa dava açmayı düşünüyorum.

 1
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler