Turkcell TV 2. Kez İstenilen Kurulum Ücreti

Hasan Hasan06 Ekim 18:22

4 yıldır abonesi olduğumuz Turkcell TV ve Turkcell Superonline hem internet hem TV müşterisiyiz. 3 ay önce taşınırken TV bu vs ücret almazken bizden 150 TL taşıma ücreti aldı tamam verdik sorun yok ama şimdi diğer oda için 14.5 TL lik Yan Oda istiyorum telefonda yine kurulum ücreti istiyorlar. Bu nedir ya sadece kutudan bir kablo çekilmesi bu kadar mı. Üstelik yıllardır müşterisine. Aboneliğimizi hemen sonlandırıp internetimizi de TV yi de diğer başka bir kuruma taşımaya karar verdik. Zaten 4 ay kalmış. Hayır sürekli kapıdan memnun musunuz diye elemanlarınızı gönderiyorsunuz yıllardır çat kapı evet işte şimdi diyoruz memnun olmadığımız konuda düzeltme mi yapıyorsunuz. Ayrı kurulum değil yeni abonelik değil Yan Oda teklifinize tamam diyoruz gelin takın 14,5 aylık faturamıza eklensin. Bu nedir yahu. Gözden çıkarılmış müşteriyse çıkarız sorun yok.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Turkcell TV Logo Turkcell TV 24 Ekim 15:27

Şikayetinizin çözümü için sizi aradık ancak ulaşamadık. Aranmak istediğiniz özel bir saat var ise www.sikayetvar.com sitesi üzerinden belirtebilirsiniz. Saygılarımızla. Turkcell TV+

profile-icon Hasan 07 Ekim 14:49

Arayan soran olmadı maalesef ben televizyon aldım kardeşim, siz sürekli arayıp Yan Oda verelim diyordunuz ya yıllardır TV Plus aboneniziz ya Yan Oda tamam alıyoruz diyoruz gelin takın diyoruz bu kez kurulum ücreti de verin ne demek anlamadık. 2 yıldır 14,5 aylık ek ücretle verelim derken yoktu. Bu nasıl dönmek anlamadık. Biz zaten sizin aboneniziz kutu var gelip 5 metre kablo ile diğer TV ye hat çekilecek biz de çekebiliriz kabloyu verin aylık 14,5 ekleyin interneti TV yi iptal ettireceksiniz illaki. Ne olacak ki bir müşteri gitse ney, olmasa ney değil mi. Çok kötü. Bakkal hesabı yani. Süper.

Turkcell TV Logo Turkcell TV 07 Ekim 05:50

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 0532 532 0000 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell TV+

profile-icon Hasan 06 Ekim 18:23

Yazıklar olsun, geçen yıl az aramadınız Yan Oda takalım diye ne oldu ya tamam şimdi takın diyoruz bak şu işe ne kadar ayıp. Koskoca Turkcell. Yetkili ile de görüşemiyorsun çıkarsan çık internet mi yok TV kanal mı yok değil mi.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler