Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Superonline TV+ Yayın Ve Kutu Sorunu

Ahmet
15 Haziran 06:47
111

Superonline 5786**85 numaralı aboneliğim üzerinde TV+ hizmeti alıyorum. Daha doğrusu bu hizmetin ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Öncelikle TV+ kutusu çalışmıyor. Bu hizmetin verilebilmesi için abonelik sürecinde bana verilen TV+ kutusunun çalışıyor olması lazım. Bu kutu önceden düzgün çalışırken şu an çalışmıyor. 1- menüler arasında gezinme neredeyse 45 saniye- 1 dakikayı bulan gecikmelerle çalışıyor. Yani çalışmıyor 2- internet hattını ve kutuyu yeniden başlatıyorum, ilk birkaç dakika düzgün çalışıyor, ardından donmaya başlıyor. 3- çoğunlukla ekran gidiyor, kararıyor ve gelmiyor. Yeniden bağlanması için kutuyu açıp kapatıyorum, zorlukla bağlanıyor.

Defalarca bu sorunu ilettim. Bana ulaşmaları gereken saati de söyledim. İş toplantısı esnasında defalarca üst üste arıyorlar, gelip kutuya da baktıkları yok. Geri dönüyorum arıyorum cevap veren yok. Superonline çağrı merkezinin saçma sapan 20 dakikayı aşan menüleri arasında müşteri temsilcine zorlukla ulaşıyoruz, net bir çözüm bulamıyoruz.

Basit bir TV+ hizmeti için bu kadar zorluk kasıtlı olarak yapılıyor. Superonline haricen kutu satmak istiyor. Yeni kutu almak istemiyorum para ödemek istemiyorum. Parasını zaten ödediğim hizmeti düzgün şekilde almak istiyorum. Çok açık ve net söyleyeyim, Superonline bu sorunu çözmezse, çok çok çok pişman olacak!

15 Haziran 06:47 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Talebinizle ilgili inceleme yaparak en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Saygılarımızla, TV+

17 Haziran 12:27

Merhaba Ahmet Bey, Talebinizin incelemesi tamamlanarak 12.06.2024 tarihinde müşteri hizmetlerimiz size bilgi vermiştir. Her türlü bilgi ve yardım talebiniz için Turkcell uygulamasını kullanabilirsiniz. http://turkcell.li/indir Saygılarımızla, TV+

Ahmet
17 Haziran 12:33

Müşteri hizmetlerinizin verdiği bilgi "sorun çözüldü" şeklinde. Sorun çözülmediği için buraya yazdım zaten. Yani sorun hala devam ediyor. Kısacası sorun hala varlığını koruyor. Anlayacağınız problem henüz çözüme kavuşmadı. Dahası, sorun hakkında ne yapıldı bilgim yok ve hala devam ediyor. Ek olarak TV+ hizmetiyle ilgili aynı sorun devam etmektedir. Son olarak sorunun devam ettiğini müşteri hizmetlerine iletsek yardımcı olurlar mı yoksa yine böyle baştan savma cevap mı verirsiniz?

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

1

Turkcell TV+ Çözülmeyen TV Kutusu Problemi

Aslı
11 Haziran 14:36
186
Turkcell TV+ Çözülmeyen TV Kutusu Problemi

Turkcell TV+ Kutu Değiştirme Talebi [Haklı Gerekçe İle]

Fırat
04 Nisan 21:14
176
1

Turkcell TV+ Turkcell Kötü Servis Müşteri Hakları Yok

Zeynep
02 Nisan 13:53
127
1

Turkcell TV+ Superonline VDSL Tvpro Daha Fazla Para Alıp Daha Kötü Hizmet

Mehtap
22 Şubat 21:26
278
2

TV+ Kutularında Problem, Müşteri Temsilcisi Kendi İtiraf Etti

Canel
20 Şubat 01:59
139
Benzer Şikayet Yaz