22 Ekim 2016

Turkcell Şebeke Sorunu!

2 ay öncesine kadar her şey normaldi bulunduğum yerde en iyi Turkcell çekiyordu 3G vardı mobil internet h+ çekiyodu. Eylül ayının başlarında Turkcell şebeke sorunu yaşamaya başladım mobil bağlantım h+ yı göremez oldum 3G ile görüntülü konuşamıyorum şebeke yok diyor.

Bu sorunu Turkcell müşteri hizmetlerine ilettim incelediler ve cevapları (bulunduğunuz yerde şebeke için yatırım listesine alınmış ilgili çalışma yapılacaktır dendi) yatırım çalışmasının ne zaman yapılacağı hakkında kesin bilgileri yok ve sadece müşteriyi geçiştiriyorlar. Bulunduğum yerde bu sorunu sadece ben yaşamıyorum. Turkcell'i arkadaşlarımda aynı sorunu yaşamakta. Bizim burada en iyi Turkcell çektiği için tercih ediyoruz lütfen 2 ay önceki elimizden aldığınız hakları geri iade edin kısa zaman içinde şebeke sorununu halledin. Yetkili birisi bunu okuyordur umarım ve bana kesin cevaplarla dönüş sağlarsınız.

Özkan 139 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi25 Ekim 2016

    Müşterimizin Müşteri Hizmetlerine ilettiği talebine istinaden inceleme yapılmış olup, müşterimize 08.09.2016 tarihinde SMS ile bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi22 Ekim 2016

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön