16 Şubat 2013

Turkcell Onaysız İşlem İptali!

Yukarıda belirtmiş olduğum numaramı yeni bir fatura dönemine geçmeden kontörlü hatta taşımak için başvuruda bulundum. Bayi 48 saat içinde işlemin gerçekleşeceğini belirtti.ve bana da bunu onaylayan bilgi mesajı geldi.fakat aradan 48 saatten fazla zaman geçmesine rağmen geçiş işlemim yapılmadı ve ben diğer fatura dönemine geçmiş bulundum.

İlgili bayi sistemden baktığında işlemi benim iptal ettiğime dair bilgi verdi. Ben böyle bir şey yapmadığım için müşteri hizmetleriyle görüştüm ve bayiyi şikayet ettim.bana durumun incelendiği ve diğer fatura döneminden 49tl lik kesinti yapılacağı mesajı gelmesine rağmen 3 gün arayla 2 fatura kesimi yapılmış. Durum hakkında bilgilendirilmek istiyorum.

Elif 41 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi16 Şubat 2013

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize [email protected] adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayet Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön