04 Kasım 2014

Turkcell Ödemek İstediğim Borcu Taksitlendirmeye Yanaşmıyor.

Turkcell'den almış olduğum 4 adet şirket hattım vardı veren arkadaş bu taahhüt göstermelik ceza yemezsiniz geçiş yaparsanız dedi. Ve ben hatları geçiş yaptım hatların hepside ceza yedi. Bende mecburen kabul ettim. Geçen hafta taksitlendirme işlemi yaptım. Özel sebeplerden dolayı taksidi ödeyemedim. Ödemek için gittiğimde taksidin iptal olduğunu gördüm. Ve Turkcell'i aradım yeniden taksitlendirme işlemi yapmak istediğimi söyledim. Bir kere yapabiliriz şimdi ya hepsini ödeyeceksiniz ya avukatlık olacaksınız diyorlar. Zaten çoğunluğu ceza olan bu meblağ için Turkcell'in tekrar yardımcı olmasını istiyorum.

Abdullah A. 53 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Müşteri Temsilcisi13 Kasım 2014

    Müşterimiz ile 12.11.2014 tarihinde aranarak görüşülmüştür. Müşterimize faturasının taksitlendirmesi hakkında bilgi verilmiştir. Müşterilerimiz her türlü talep ve şikayetleri ile ilgili bize musteri.hizmetleri@turkcell.com.tr adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayetim Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabilir. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Müşteri Temsilcisi04 Kasım 2014

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize musteri.hizmetleri@turkcell.com.tr adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayet Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön