14 Temmuz

Turkcell Ne Müşteri Hizmetlerinden, Ne De Faks Göndererek  Hat İptali Yapamıyorum.

Turkcell'den hattımı iptal ettirmek istedim. Müşteri hizmetlerinden yapamıyorlar. Faks çektim ama işleme alınmamış. Bayiye bizzat gitmem isteniyor, ama yurtdışına çıktığım için bayiye gitme şansım yok. Hat ortada kaldı. Ne müşteri hizmetlerinden, ne de faks göndererek kapattırabiliyorum.

Cihan 552 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi19 Temmuz

    Müşterimiz ile 19.07.2017 tarihinde aranarak görüşülmüştür. Müşterimize talebi hakkında bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Cihan 17 Temmuz

    Henüz bana ulaşan birisi olmadı. Acaba hattımın durumuyla ilgili bilgi alabilir miyim? Gelen/giden iletişime kapattığım için, tamamen kapatılıp kapatılmadığını bilemiyorum.

  • Turkcell Temsilcisi14 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön