19 Nisan 2013

Turkcell Müşterisini Uyarmak İçin 13 Yıl Bekliyor?

1999 sonunda yurt dışına çıkmadan önce, telefon vb tüm hesaplarımı kapattım. 2000 sonunda yurda geri döndüm, Turkcell'den "kendi adıma" yeni bir hat aldım ve bu numarayı bir telefon sapığı yüzünden değiştirene dek kullandım.

Geçenlerde Hazır Kartımı Faturalı'ya dönüştürmek istediğimde, 1999'dan kalan 80 küsur lira borcum olduğunu ve onun gecikme faiziyle 280 küsur liraya yükseldiğini belirttiler. "Son bir yıldır" telefon mesajıyla bir avukattan gelen icra uyarısı da böylece netleşmiş oldu.

Turkcell 1 yıl yurtdışında olacağını vurgulayan müşterisinin hesabını neden tümüyle kapatmaz? Neden müşterisi 13 yıl önce kendi adına hat aldığında değil de şimdi faizle katlanmış borç peşinde koşar?

Rüştü 78 Okunma

Cevaplar

  • Rüştü 17 Mayıs 2013

    Sayın Turkcell Yetkilileri, Bugün 17 Mayıs 2013 ve hala "23 Nisan 2013 - 09:46:48" tarihli yanıtınızda yer alan "İletmiş olduğunuz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz" sözünün yerine gelmesini ve burada paylaşılmasını bekliyorum. (Ayrıca, e-mail adresime de bu konunun çözümüne ilişkin herhangi bir yanıt gelmemiş bulunuyor) "26 Nisan 2013 - 12:25:16" tarihli iletimde belirttiğim gibi: Bana özgü değil, genel bir tutum olduğunu düşündüğüm için burada paylaştığımı vurguladığım o soruna burada yanıt verilmemesinin ve hala avukatınız aracılığıyla icra uyarılarının kullanılmasını şaşkınlık ve üzüntüyle karşıladığımı belirtirim. Ben, hala "değerli" bir "müşterisi" olduğuma inandığım kuruluşun "... en kısa sürede size yanıt vereceğiz" sözünü yerine getirmesini bekliyorum. (Bu sorun çözülmediğinden faturalı hatta geçemediğim için onun olanaklarından yararlanamamakta olduğumu da anımsatmak isterim) İyi çalışmalar, esenlikle Rüştü Erata

  • Turkcell Temsilcisi23 Nisan 2013

    Müşterimizi 23.04.2013 tarihinde GSM numarasından iki kez aradık ancak ulaşamadık. Bunun üzerine, müşterimizin e-mail adresine şikayeti ile ilgili bize ulaşması gerektiğini belirttiğimiz e-mail gönderilmiştir. Müşterilerimiz her türlü talep ve şikayetleri ile ilgili bize [email protected] adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayetim Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabilir. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş

  • Turkcell Temsilcisi23 Nisan 2013

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İletmiş olduğunuz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize [email protected] adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayet Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön