13 Şubat 2013

Turkcell T10 Cihaz Sürekli Arızalanıyor!

Turkcell kamu tarifesindeyim. Kampanyadan Türkcell T 10 aldım. 4-5 kez Kvk, genpa ve C5 servislerine gitti. İlk servisi gidişinde bir ayda gelmiş idi. Kasım ayında gönderdiğim telefon 20 gün sonra geldi. Ama açılış dokunmatiği hala bozuktu. Aynı gün tekrar gönderdim. Yaklaşık 15-20 sonra Konya Cin Cin elektronik yetkilileri aradılar. Telefonun aynı sorunu devam ediyordu.

Yetkililer özel servise 2 kez gönderdiklerini ifade ettiler. Aynı sorun 3. gelişinde de yaşandı. En son 8 şubat 2013 tarihinde telefonumu teslim aldım. Sorun giderilmişti. Şimdi 5 kez ilgili servise giden telefonun yenilenmesi gerekir. Türkcell ürettiği ürünün arkasında duruyorsa benim bu mağduriyetimi giderir.

Mevlüt 37 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Mobile Temsilcisi13 Şubat 2013

    Turkcell İletişim Merkezleri'nden alınan cep telefonunda oluşacak arızalar ve/veya herhangi başka bir sebeple ürün iadesi, arızalanması, değiştirilmesi vb. talepler durumunda sorumluluk, satışın yapıldığı mağazaya, üretici ve ithalatçı firmaya aittir; Turkcell İletişim Hizmetleri'nin bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Müşterilerimiz her türlü talep ve şikayetleri ile ilgili bize, [email protected] adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayetim Var linkinden,532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabilir. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön