29 Mart 2013

Turkcell Kullanmadığım Dakikaları Faturama Yansıtıyor!

Turkcell'in fahiş fiyatlarından bunaldığım için başka bir operatöre geçtim. Geçeceğim sırada yeni hesap kesim döneminin ilk günü hala Turkcell'de olduğum için bağlı bulunduğum Kamu Paketi'mde kalan yaklaşık 600 dakikalık konuşma paketi sanki kullanılmış gibi son bir fatura çıkarılarak ücretlendirilmiş.

Durumun çözülmesi için aradığım yetkili ise bana operatör değişikliği yapmadan önce 600 dakikamı da bitirmem gerektiğini söyledi. Ücretlendirmenin kullandığım gün sayısına bölünemeyeceğini belirtti. Bir günde toplam 10 saat telefon görüşmemin mantıklı olup olmadığını sormam üzerine, dalga geçerek yapan müşterilerinin olduğunu söyledi. Ücret kullanılan güne bölünmeli.

Sercan 56 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi30 Mart 2013

    Numara taşıma işleminde,son fatura kesim tarihinden geçiş yapılan tarih aralığına kadar olan dönemdeki görüşmeler için eski operatörünüz tarafından fatura kesilmektedir.Kesilen faturaya tarifenin sabit ücreti de yansıtılmakta olup, kayıtlı olan adrese gönderim sağlanarak bilgilendirme yapılmaktadır. Müşterilerimiz her türlü talep ve şikayetleri ile ilgili bize [email protected] adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayet Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabilir. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön