18 Ağustos 2014

Turkcell Hiçbir Haber Vermeden Adli İşlem Başlatıyor!

Geçen yıl satın alıp kullandığım Turkcell faturalı hattında sürekli gerçekleşen aşırı aşım nedeniyle hazır karta geçiş yaptım. Ancak taahhüt bozma vergiler son fatura vs. nedeniyle yüklü bir fatura ödemek durumunda kaldım. Konuyla ilgili sadece taksitlendirme yapan Turkcell son iki aylık taksitlendirmemi geciktirmem sebebiyle hiçbir haber verme uyarı yapma bilgilendirme gibi birşey yapmadan beni bir anda avukatla muhatap etti ve durumu avukattan öğrendim.

Var olan borcum 135 tl iken 386 tl haline gelmiş. Üç ayda yaklaşık %200 gibi bir faiz uygulanmış hem de hiç bir haber verilmeden. Ay sonuna kadar ödemeyi yapmam isteniyor üstelik hiçbir kolaylık da tanınmıyor. Gerekli yasal işlem, itiraz, tüketici mahkemesi vs. ne gerekliyse yapacağım.

Başak D. 1.424 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Müşteri Temsilcisi19 Ağustos 2014

    Müşterimiz ile 19.08.2014 tarihinde aranarak görüşülmüştür. Müşterimize yasal takip süreci hakkında bilgi verilmiştir. Müşterilerimiz her türlü talep ve şikayetleri ile ilgili bize musteri.hizmetleri@turkcell.com.tr adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayetim Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabilir. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Müşteri Temsilcisi18 Ağustos 2014

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize musteri.hizmetleri@turkcell.com.tr adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayet Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön