23 Ocak 2014

Turkcell Faturamı Adresime Göndermiyor.

Temmuz 2012'den beri kullanmakta olduğum hattımın faturaları adresime gelmedi. Şu anda elimde hiçbir fatura yok. 50 kere temsilci ile görüştüm özellikle e-fatura istemiyorum dedim hala adresime gönderim olmadı. Parayı alıyorsunuz da bir zahmet geçmiş faturalarımın tamamını adresime gönderin. Tüketici kurumuna bildirim yapmak zorunda kalacağım.

Arda K. 34 Okunma

Cevaplar

  • Arda K.30 Ocak 2014

    geçmiş faturalarım hala gönderilmedi şikayet çözülmedi.

  • Turkcell Müşteri Temsilcisi24 Ocak 2014

    Müşterimiz ile 24.01.2014 tarihinde aranarak görüşülmüştür. Müşterimize Faturaların Gönderimi hakkında bilgi verilmiştir. Müşterilerimiz her türlü talep ve şikayetleri ile ilgili bize musteri.hizmetleri@turkcell.com.tr adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayetim Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabilir. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Müşteri Temsilcisi23 Ocak 2014

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize musteri.hizmetleri@turkcell.com.tr adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayet Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön