15 Temmuz 2014

Turkcell Faturamda Ek Ücret Çıktı.

Android uygulaması arkasına gizlenmiş reklamla imuhabbet servisine üye olmuşum Turkcell anroid uygulamasından bunu iptal ettirmeme rağmen faturamda ek ücret çıktı durumu Turkcell'e ilettiğimde bizle alakası yok denildi.

O zaman soruyorum alakası yoksa neden tahsildarlık yapıyorlar. Binlerce insanı mağdur etiklerinde dünya kadar para kazanır bunlar. Bu tip sistemler müşteriyi sesli olarak bilgilendirip onay almalı aksi kötü niyetliliktir.

M.sedat 2.122 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi15 Temmuz 2014

    Müşterimizin Müşteri Hizmetlerine ilettiği talebine istinaden inceleme yapılmış olup, müşterimize 14.07.2014 tarihinde bilgi verilmiştir. Müşterilerimiz her türlü talep ve şikayetleri ile ilgili bize [email protected] adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayetim Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabilir. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi15 Temmuz 2014

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize [email protected] adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayet Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön