10 Aralık 2013

Turkcell Eski Abonelere Haksızlık Yapılıyor!

Maalesef, Turkcell yeni gelenlere ve numara taşıtanlara daha iyi ve ekonomik hizmetler verirken, eski müşterilerine tabiri caiz ise nasılsa eski müşteri yaklaşımı içinde davranmaktadır.

Af edersiniz ama bu muameleyi hak etmek için size biz ne yaptık? Zamanında faturanız mı ödenmedi yoksa başka bir şey mi? Büyüme, Gelişme ve kalite sahip olduklarının üzerlerine değer katarak çoğaltmaktır.

Kemal Y. 29 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Müşteri Temsilcisi27 Aralık 2013

    Müşterimiz ile 27.12.2013 tarihinde aranarak görüşülmüştür. Müşterimize, Turkcell kampanyaları hakkında bilgi verilmiştir. Müşterilerimiz her türlü talep ve şikayetleri ile ilgili bize musteri.hizmetleri@turkcell.com.tr adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayetim Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabilir. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş

  • Turkcell Müşteri Temsilcisi12 Aralık 2013

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize musteri.hizmetleri@turkcell.com.tr adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayet Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön