17 Ekim 2016

Turkcell Dönüş Yapmadı!

Turkcell'e fatura borcum olduğunda istediğim zaman taksit yaptırıp ödeyebiliyordum. Şimdi ise taksit yapamayacağım söyleniyor. Peki herhangi bir bilgilendirme yapılmadan böyle bir kural koymanız adalet mi? Turkcell'e herhangi bir bilgilendirme yapmadan böyle bir karar aldığı için müşteri memnuniyeti sağlamak amacıyla faturanın taksit yapılmasını talep ediyorum. Bundan önce Turkcell'e bir çok şikayette bulundum. Hiçbir zaman dönüş yapılmadı. Telefonla aranmak ve sorunumun çözülmesini talep ediyorum.

Abdullah 46 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi19 Ekim 2016

    Müşterimiz ile 19.10.2016 tarihinde aranarak görüşülmüştür. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi17 Ekim 2016

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön