Turkcell Bayisi Mağdur Etti!

Ali A. |

1. Turkcell'e yeni geçiş yaptım. Numara taşıma işlemlerimi yapan Turkcell çalışanı iPhone 5 kullandığımı söylememe rağmen bana 2 sim kart verip ne olur ne olmaz diğeri de yanınızda dursun diyerek ve hat taşımayı da yanlış sim karta yaparak 2 gün hattımı kullanamama sebep oldu.

2-Turkcell müşteri hizmetleri gidip yedek sim kart almamı söyledi , yaptım ve benim hatam olmamasına rağmen 20 TL'ye sim kartı aldım. Micro sim kart talep ettim. Koskoca Turkcell bayisi yok dedi ve 64k sim kart verip bundan da 5 TL kart kırma ücreti talep etti.

3-Tarife değişikliğimi yapan arkadaş bana paketimin her yöne 600 dk ve 600 sms olduğunu belirtti fakat hattıma 600 sms i tanımlamadığı için şu an faturam 120 TL olmuş.

Etiketler :

Personel Davranışı Hizmet Yetersizliği Personel Eksik Bilgilendirme

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • 14 Ekim
    08:47

    Müşterimizin Müşteri Hizmetlerimize yaptığı başvuruya istinaden inceleme yapılmakta olup inceleme sonrası müşterimize bilgi verilecektir.

    Müşterilerimiz her türlü talep ve şikayetleri ile ilgili bize musteri.hizmetleri@turkcell.com.tr adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayet Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabilir.

    Saygılarımızla,

    Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.