30 Ocak 2014

Turkcell Aşırı Yüksek Fatura Gönderdi!

Turkcell'den kullanmış olduğum bu hattın önceki faturalarının da istek dışı yüksek gelmesinden dolayı 18.12.2013 tarihinde hattın tüm online alışveriş herhangi bir üyelik kontör transferi ücret veya kontör karşılığı veri veya oyun transferleri vs vs gibi durumlara kapatılmasını istedim.

Kısacası hattı sadece aramak internette dolaşmak(facebookta) ve de mesaj paketim ile mesaj çekmek için kullanmak istediğimi belirtmeme rağmen 170-180 tl arası gelmesi geren faturam 400 tl'yi geçmiştir. Sebebi ise sizlerin aracılık ettiğiniz bir siteden oyun indirdiğim gözükmektedir.

Ben böyle bir şey yapmadım. Acilen faturamın düzeltilmesini istemekteyim. Sizden gelecek cevaba göre adli işlem başlatacağım.

Gökhan 24 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi30 Ocak 2014

    Müşterimiz ile 30.01.2014 tarihinde aranarak görüşülmüştür. Müşterimize Güncel Faturası ve Katma Değerli Servisler hakkında bilgi verilmiştir. Müşterilerimiz her türlü talep ve şikayetleri ile ilgili bize [email protected] adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayetim Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabilir. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi30 Ocak 2014

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize [email protected] adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayet Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön