19 Mart 2014

Turkcell 50 KB İçin 5 TL Aldı!

Yeni aldığım akıllı telefonumu açar açmaz güncelleme işlemleri başlaması yüzünden 5 TL ücret faturaya yazılıyor. 50 KB için 5TL almak çok fazla. Normal bir hattın internete vs. para tuzaklarına açık bırakılması Turkcell tarafından bilinçli olarak yapıldığını düşünüyorum. En kısa zamanda hattımı taşıyacağım.

Sinan D. 58 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Müşteri Temsilcisi20 Mart 2014

    Müşterimiz ile 20.03.2014 tarihinde aranarak görüşülmüştür. Müşterimize İnternet Kullanım Ücreti ve İnternet Paketleri hakkında bilgi verilmiştir. Müşterilerimiz her türlü talep ve şikayetleri ile ilgili bize musteri.hizmetleri@turkcell.com.tr adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayetim Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabilir. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Müşteri Temsilcisi19 Mart 2014

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize musteri.hizmetleri@turkcell.com.tr adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayet Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön