05 Mart 2013

Turkcell 11 Yıllık Aboneye Yapılanlar!

Yaklaşık 11 yıl(belkide daha fazla)Turkcell operatörünü kullanarak hizmet alıyorum. Toplasan müşteri hizmetlerini arayarak 10 kere bile işlem yapmadım. Geçenlerde faturalıya geçtim e doğal olarak fatura ödemeye alışkın birisi değilim ve hattım kapandı.

Bende arayıp sordum. bana 30 günlük hizmet veriyorsunuz benim bu 30 gün içerisinde 25 gün kullanım diğer 5 günde sizin tarafınızdan hattım kapanıyor. Ama yine 30 günlük fatura ödüyorum.
Bana çıkan faturayı siz her halükarda benden alacaksınız. Ödemezsem icra gelir. Ödersem hizmetin devamı gelir. Ama ben kullandığım kadar değil onların istediği kadar ödemeye bu yüzdendir ki devam etmeme kararı aldım.

Merih Can S. 30 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Müşteri Temsilcisi06 Mart 2013

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize musteri.hizmetleri@turkcell.com.tr adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayet Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön