13 Şubat 2014

Turkcell 1 Yıllık Toptan Vergi Almış!

Yaklaşık 2.5 yıldır kullandığım Turkcell vınnı paketim ve taahhütüm bittikten sonra yenilemeden kapattırmak istedim Karabük/Safranbolu Metronom iletişime gittim ve oradaki kişiler bana kapatmayıp kontörlü hatta çevirmemi önerdiler hiç bir farkı olmadığını söylediler.Özellikle sormama rağmende hiç bir ekstra ücret yok dediler, bende tamam dedim.

Ardından bana 1 ay sonra 16,37 TL fatura geldi bu faturanın 1,3 TL geçmiş ayın vergisiymiş o tamam ama geri kalan ise kontörlü hattın 1 yıl boyunca ki vergisiymiş ve peşin olarak faturamdan tahsil etmişler. Bunu nasıl yapabiliyorlar? Ben belki 2 gün sonra bu hattı kapatacağım. Siz devletin maliye müfettişi misiniz? Safranbolu Metronom TİM bunu bilmiyor muydu?

Alper 224 Okunma

Cevaplar

 • Alper 21 Şubat 2014

  BTKya durumu sormak için mail atmıştım cevapları aşağıda yani benden taksitle almanız gereken vergiyi, peşin almışsınız. Zaten her aradığımda durumu değerlendirip, farklı bir cevap veriyorsunuz. Aldığınız faturanın tamamının vergi olmadığı çok açık aşağıda mail var. Sayın ERGUN Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) yapmış olduğunuz başvuru ilgisi nedeniyle Kurumumuza yönlendirilmiş olup, başvurunuz incelenmiştir. 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanununun Telsiz Ücretleri başlıklı 46ncı maddesinde “…(3) Kurumdan yetki almak suretiyle elektronik haberleşme hizmeti yürüten işletmeciler, kendi sistemlerine dahil her türlü abonenin bu Kanun uyarınca Kuruma ödemek zorunda olduğu telsiz ruhsatname ve yıllık kullanma ücretlerini, abonelerinden Kurum adına tahsil ederek, Kurum tarafından belirlenecek usuller çerçevesinde, Kurum hesaplarına devretmekle yükümlüdürler….. (5) Mobil elektronik haberleşme hizmeti sunan işletmecilerin faturalı abonelerinden (ön ödemeli aboneleri hariç olmak üzere) alınan ruhsatname ve kullanma ücretleri, işletmecinin sistemine abone olunan ay itibariyle geriye kalan aylar için yıl sonuna kadar eşit taksite bölünerek alınır..” hükmü yer almaktadır. Ayrıca, 5809 Sayılı Elektronik Haberleşme Kanununa ekli Telsiz Ücretleri Tarifesine göre Cep Telefonu Kullanıcılarının Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na ruhsatname ücreti ve kullanma ücreti ödemek zorunluluğu bulunmaktadır. Kurumumuz yukarıda belirtilen Kanun hükümlerine istinaden konu ücretlerin cep telefonu abonelerinden tahsil edilebilmesi için mevcut GSM Mobil Telekomünikasyon İşletmecileri ile protokol imzalamıştır. Konu protokollerde belirlenen kurallar çerçevesinde GSM İşletmecileri kendi sistemlerine kayıtlı olan abonelerden Kurumumuz adına telsiz ücretlerini tahsil ederek Kurumumuz banka hesaplarına yatırmaktadırlar. 2014 yılı Telsiz Ücretleri Tarifesinde belirlendiği üzere, Ruhsatname Ücreti: 16.30 TL ve Kullanma Ücreti (Yıllık): 16.30 TL’dir. Faturalı aboneliklerden konu ücretler taksitli olarak, ön ödemeli aboneliklerde ise peşin olarak alınmaktadır. Aboneliğin faturalı olması durumunda; ruhsatname ücreti bir kereye mahsus olmak üzere, aboneliğin yapıldığı ay dahil olacak şekilde o yıl için geriye kalan aylar itibariyle eşit taksitler halinde alınır. Kullanma ücreti ise aboneliğin yapıldığı ay dahil olmak üzere kıst olarak o yıl için geriye kalan aylar itibariyle eşit oranda taksitlenerek alınır. Sonuç olarak, ruhsatname ücret taksiti abone olunan aya göre değişirken, kullanma ücreti taksiti değişmeyecektir. Aşağıda 2014 yılında tesis edilen abonelikler için tahsil edilecek telsiz ruhsatname ve kullanım ücretlerine örnekler verilmiştir: 2014 Telsiz ruhsatname ücreti taksit miktarı Telsiz kullanma ücreti taksit miktarı Ocak 1,36 TL=(16,30/12) 1,36 TL=(16,30/12) Mayıs 2,04TL=(16,30/8) 1,36 TL=(16,30/12) Aralık 16,30 TL=(16,30/1) 1,36 TL=(16,30/12) Bilgilerinizi rica ederiz. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Tüketici ile İlişkiler Müdürlüğü

 • Alper 14 Şubat 2014

  Alabildiğinden vergi alan alamadigindan alamayan bir kurumsunuz...

 • Turkcell Temsilcisi14 Şubat 2014

  Müşterimiz ile 14.02.2014 tarihinde aranarak görüşülmüştür. Müşterimize Vergiler ve 10.02.2014 Tarihli Faturası hakkında bilgi verilmiştir. Müşterilerimiz her türlü talep ve şikayetleri ile ilgili bize [email protected] adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayetim Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabilir. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

 • Alper 13 Şubat 2014

  bir kişide iletişime geçmeyip şuradan çözümü sağlasa olmaz mı?

 • Turkcell Temsilcisi13 Şubat 2014

  Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize [email protected] adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayet Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön