Turkcell 1 Yıl Boyunca Hat Taşımamı Engelledi!

Hakan K. |

10 Eylül'de Turkcell İletişim merkezinden, 39 TL karşılığında, hattımın adıma kayıt işlemini tamamladım. İşlem esnasında hat sahibinin kimlik fotokopisini ibraz ettiğim halde iletişim merkezi tarafından işlem için alınmadı.

12 Eylül'de tarihinde numaramı başka bir operatöre taşıma başvurusu yaptığımda, 'kendi adıma kaydettirme işlemi esnasında, hattın eski sahibinin nüfus cüzdanı ibrazı olmadığından, hat sahibinin 1 yıl içinde itiraz hakkı nedeniyle 1 yıl süre ile Turkcell'den ayrılamayacağım, aksi halde 3 ay sonra numaramı taşıyabileceğim' söylendi.

Adıma kaydettirme işlemi esnasında tarafıma bu konuda bir açıklama yapılmayıp, kimlik fotokopisi alınmayarak 1 yıl süre ile Turkcell kullanmaya mecbur bırakıldım.

Etiketler :

Personel Eksik Bilgilendirme Numara/Hat Taşıma

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • 17 Eylül
    08:57

    Aboneliğin Güncelleştirilmesine İlişkin Usul ve Esaslar kapsamında kullanıcılar, kullanmakta oldukları hatlar için, bir kereye mahsus olmak üzere 01.10.2013 tarihine kadar, ilgili mobil telefon hizmeti sunan işletmeci ile abonelik sözleşmesi akdedebilir. Hattı üzerine alan kişinin 01.10.2014 tarihine kadar numara taşıma işlem talebi gerçekleştirilmez. Konuyla ilgili detaylı bilgiye http://www.turkcell.com.tr/bireysel/yardim/Sayfalar/duyurular/Aboneligin-Guncellestirilmesine-iliskin-Usul-ve-Esaslar-hakkinda.aspx linkinden ulaşabilirsiniz.

    Saygılarımızla,
    Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş