27 Temmuz
Yorum Yap
#10710909

Türk Telekom'un Modern Mağduriyet!

Yaklaşık 2 aydır Türk Telekom kullanıcısıyım (zerre memnun kalmadım) ve bugün yaşadığım olayda hatta resmen yaptıkları karşımda hiçbir şekilde muhatap bulamadım. Prime paket kullanıcısıyım 10 GB internetimden 2 GB küsur kaldığına dair 20.07 tarihinde mesaj aldım. Son 2 gündür bakiyemi sorguladığım uygulamalarına girip bakiye sorgulaması yapamıyorum. 1 haftadır hiç bir şekilde kullanım bilgisi göndermeyen bu GSM operatörü 26.07 tarihinde 13.47 de bir mesaj atarak kullanımlarımın bittiğini ve aşım için 500 MB 9 TL ücret fiyatlandırma olduğunu bildirdi.


Anında uygulamaya girip güncel faturama yansıma yapılmış mı bunu görmeye çalıştım ve uygulamaları tabi ki çalışmıyordu. Müşteri hizmetlerini aradım hemen 3 MB kullanım yapıldığı için direk bu 9 TL'yi hattıma yansıttıklarını öğrendim. Uygulamaları yüzünden bakiye sorgulamadığımı dile getirdim müşteri hizmetlerindeki şahısta uygulamanın 2 gündür sorunlu olduğunu kabul etmesine rağmen bununla ilgili hiç bir işlem yapamayacaklarını şikayet talebi bile oluşturamayacaklarını söyleyip durdu. 3 MB lik kullanım ücretinin hattıma yansıtılmasını istedim netice itibariyle 500 MB paket satın almak gibi bir talebim hiçbir şekilde olmadı.


Üstelik bu 500 MB hattıma tanımlanmadan önce de mesaj atıldığını söylüyor ancak böyle bir mesaj ortada yok. Kesinlikle yok. Gelen 1 adet mesaj var sadece. Israrla söyledim konu hakkında şikayet talebi dahi oluşturmama izin vermediler konuyla ilgili. Şikayetim var diyorsunuz bu şikayet olamaz diyorlar. Bir muhatabınız kısacası asla yok. İnternetleri zaten sıkıntılı ve çok yavaş. Bu hafta 6 küsur TL'lik cayma bedelini de ödeyip başka bir GSM operatörüne geçiş yapacağım.

Elif 1.142 Okunma
Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler