24 Nisan
#11883546

Türk Telekom'un Kandırmacası!

Türk Telekom isimli firmayı 2 senedir kullanıyorduk, taahhüdümüz bitmeye yakın Üsküdar Merkez'deki bayiye gidip yeni bir taahhüt için görüştük. Mevcut tarifemiz 55Mbps-100 GB AKK olan bir tarife olduğunu görmelerine rağmen ısrarla bu tarifeye yakın bir tarife ile taahhüt yenilemek istediğimizi belirttik. Bizimle ilgilenen personel aynı hızda ve 200 GB AKK şeklinde bir tarifeden bahsetti ve bizde kabul ettik. Yaklaşık 2 hafta sonra internet hizmetimiz kesildi, konuyu araştırmak için yaptığımız görüşmelerde tarifemizin Akıllı Paket olarak yapıldığını ve bu yüzden 200 GB kotalı olduğunu, kotamız dolunca da hizmetin durdurulduğunu öğrendik.


Konuyu ilgili bayiye ve müşteri hizmetlerine ilettiğimizde klasik olarak personelin tarafımıza detaylı bilgilendirme verildiği belirtildi. Bu yaklaşım üzerine zaten 2 hafta önce yenilediğimiz taahhüdü iptal etmek istediğimizi ilettik bunun için bizden iptal etme, cayma vb. gibi bir sürü ad altında ücret talep ettiklerini ilettiler. Bizde ısrarla bu ücretleri ödemeyeceğimizi, kullandığımız, aldığımız hizmetin bedelini ödeyeceğimizi ilettik ancak ekteki görsellerde de göreceğiniz gibi sevgili Türk Telekom vatandaşı mağdur etmenin yolunu her türlü bulmuş görünüyor.


Kandırılarak ya da düzgün bilgilendirme yapılmadan aldığım hizmeti iptal ettiğim için benden "Hizmet Kapama Bedeli - 29,90 TL ", "Kampanyadan Sağlanan Avantajların Bedeli - 36,62 TL ", "Alo Kampanyadan Sağlanan Avantajlar Bedeli - 16,00 TL ", "Alo (DSL) Kampanyadan Sağlanan Avantajlar Bedeli - 4,51 TL " adı altında 87,03 TL'lik ekstra ücret talep etmektedir. Kendi yetersiz personelinin cezasını biz müşterilerden çıkarmaktadır. Buradan yaptığım bu şikayetten sonra hakkımı Tüketici Mahkemelerinde de arayacağım.

Hakan Hakan 914 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları