16 Ağustos
#12426729

Türk Telekom'un İnternet Kotasına Müdahaleleri

Bugün (12.08.2019) tarihinde telefonuma %80 kota dolumuna dair mesaj geldi hemen online işlemlerden kontrol ettim ve 80.01 GB kullanım olduğunu gördüm fakat şehir dışından cumartesi günü geldiğim için bu kadar kullanım yapmadığımı düşünüyordum konu hakkında müşteri hizmetlerini aradım bana 80 değil 98 GB kullanım yaptığımı söylediler. Konu hakkında diretmelerine rağmen müşteri hizmetleri kabul etmedi kendi online işlemlerindeki kullanım miktarını kendisine 'madem öyle bana neden mesaj şimdi geldi ben interneti kullanmaya yeni başladım 18gbyi ne ara kullandım' diye sorunca farklı bir yerden sorguma yapacağını söyledi birkaç saniye sonra haklıymışsınız 80 GB görünüyor dedi. Fazla kullanım hakkındaki şikayetlerimi tiye alarak konu hakkında şikayet kaydı oluşturamayız deyip geçiştirdi, kendisine beni takım liderine bağlamasını söyledim.


Takım lideri ile konuşurken 80 GB konusunu yineledik arkadaşlar birbirlerinden habersiz arıyorlar bizi ve emin olun herhangi sıradan bir vatandaş kadar bilgisizler bu konularda, arayanlar kesinlikle bize yardımcı olmak adına değil firmayı korumak adına arıyorlar. Arkadaşlara dış bağlantı olmadığını PC bağlantısının sadece 2 gündür olduğunu 10 günde 3 telefon (biri annemin 54 yaşında kendi internetini bile bitiremiyor) 80 GB internet harcaması imkansız ki bunu ispat edebilirim dedim sallamadılar beni.


Sürekli olarak modem arayüzünden bağlı olan cihazlara bakan biriyim dış bağlantı yok, PC bağlantısı yok download yok nasıl oluyor da 80 GB internet harcıyoruz 10 günde? Arkadaşlar daha önce de şahit oldum kullanımlarıma müdahale ettiklerine yaklaşık 2-3 yıl kadar önce şu an ki internetimi nakil olarak Kayseri'den Sivas'a taşıdım sanırım 10 Ekim ya da 10 eylül'de nakil bitti aynı gün internet geldi, gitti 10 gün sonra tekrar geldi arkadaşlar bana 'internet hattınızın nakli bugün gerçekleşti' dediler üstelemedim tamam dedim ama sanırım bir gün sonra yine kota aşım mesajı geldi bana, aradım müşteri hizmetlerini ve bana 'ayın ilk 3 günü 14 GB kullanımınız var' dediler kendisine hattın yeni nakil olduğunu ilk 10 günde modemin bende hattın Kayseri'de ve kapalı olduğunu söyledim bana 'ben kesin bir şey söylemedim, ihtimal verdim' dedi yani yalanını kapatmaya çalıştı. Arkadaşlar inanmak istemiyorum ama adım gibi eminim mobilde de sabit hatta da kullanımlarımıza müdahale ediyorlar.

Taha Taha 401 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları